BiH

Renoviranje mostova i povezivanje privrednika

Renoviranje mostova i povezivanje privrednika
Renoviranje mostova i povezivanje privrednika
Nikola Morača

BANJALUKA - Nastupima dva kulturnoumjetnička društva iz Slavonije i Dalmacije u Banskom dvoru u subotu je u Banjaluci zvanično počelo obilježavanje kulturne manifestacije "Dani hrvatske kulture".

Cilj manifestacije je, prema ocjeni organizatora, renoviranje mostova kulture, te povezivanje privrednika i prekogranična saradnja Banjaluke i Hrvatske.

Manifestacija je osim sastanaka vodećih ljudi Banjaluke i Brodsko-posavske županije, obuhvatila i promociju svjetski poznatih vina iz Kutjeva, ali i degustaciju gurmanskih specijaliteta Slavonije, te radne sastanke vinara iz Banjaluke i Kutjeva.

U okviru manifestacije upriličen je i obilazak biskupske vinarije u Banjaluci, Mljekare u Mahovljanima, zatim razgledanje Banjaluke.

Banjalučani su uz ugodne zvuke i pjesme dalmatinske klape u subotu mogli da degustiraju vina iz Kutjeva i suvomesnate proizvode iz Slavonije.

Dunja Jevak, generalni konzul Hrvatske u BiH, u ime glavnog organizatora manisfestacije "Dani hrvatske kulture u Banjaluci", izjavila je da će se ta manifestacija obilježiti u nekoliko navrata tokom čitave godine.

"Počeli smo nastupom dva kulturnoumjetnička društva iz Slavonije i Dalmacije u Banskom dvoru, a manifestaciju ćemo nastaviti 21. juna  izložbom 'Hrvatski svetionici' takođe u Banskom dvoru, te 4. jula orguljaškim koncertom u crkvi Marije Zvijezde u Trapistima. Obilježavanje nastavljamo na jesen, nakon godišnjih odmora", rekla je Jevakova.

Dodala je da je cilj svega jače povezivanje privrednika iz Banjaluke i Hrvatske, te renoviranje mostova.

Jevakova je posebno istakla činjenicu da manifestacija nije ograničena samo na kulturu, već i na povezivanje privrednika. O tome svjedoči i dolazak brojne delegacije Brodsko-posavske županije u Banjaluku predvođene županom Danijelom Marušićem, koji se sastao sa Dragoljubom Davidovićem, gradonačelnikom Banjaluke.

"Već postoje prekogranični projekti gdje su se oni zajedno kandidirali, a treba i pojačati prekograničnu saradnju budući da postoje velika sredstva Europske unije koja treba znati iskoristiti", pojasnila je Jevakova.

Davidović i Marušić su nakon sastanka izjavili da će učiniti sve da bi se pojačala prekogranična saradnja na raznim nivoima, te povezali privrednici iz Banjaluke i Brodsko-posavske županije.

"Zahvalio bih se na lijepom dočeku u Banjaluci i prezentaciji grada. Cilj svega je da povežemo saradnju u više oblasti, od infrastrukture, poljoprivrede i drugih grana", rekao je Marušić.

Podsjetio je da između Brodsko-posavske županije i Banjaluke već postoji odlična saradnja u oblasti turizma.

"Naša razvojna agencija i županija su sa udrugom 'Egzit' i Turističkom zajednicom Banjaluka kandidirali projekat 'Vina sa zelenih brda' vrijedan 517.000 eura. Prvi evaluacijski korak je pozitivno ocijenjen i projekat će najvjerovatnije biti prihvaćen", naveo je Marušić.

Davidović je istakao da je prekogranična saradnja u vrhu prioriteta grada.

"Ono čemu smo dali više naglaska jeste saradnja na različitim projektima u oblastima turizma, vinogradarstva i vinarstva. Utvrdili smo da postoji želja za saradnju sa obje strane i naši ljudi će sada ići direktno da razgovaraju o toj saradnji", rekao je Davidović.

On je dodao da je glavni zaključak nakon sastanka i bio da saradnju treba nastaviti u različitim oblastima.

Na prezentaciji vina i gurmanskih proizvoda Slavonije, svoje mjesto zauzela je vinarija "Josipović" iz Kutjeva iz koje su takođe izrazili zahvalnost na toplom prijemu u najvećem gradu RS.

Goran Josipović iz te vinarije rekao je da planiraju izaći na banjalučko tržište.

"Ovdje se ljudi, kako sam primijetio, dobro razumiju u vino i pomno ga probavaju", rekao je Josipović i pozvao Banjalučane na festival graševine koji će biti održavan 2. juna u Kutjevu.

Najčitanije