BiH

Revizorski izvještaji potvrdili rastrošnost u bh. institucijama: Mnogo jeli, telefonirali i čitali

Revizorski izvještaji potvrdili rastrošnost u bh. institucijama: Mnogo jeli, telefonirali i čitali
Revizorski izvještaji potvrdili rastrošnost u bh. institucijama: Mnogo jeli, telefonirali i čitali
Nataša Krsman

SARAJEVO - Pored skoro 22.000 zaposlenih, u 74 institucije BiH angažuju veliki broj ljudi po ugovoru o djelu, zbog čega godišnje budu potrošeni milioni iz budžeta po tom osnovu.

Sudeći po revizorskim izvještajima za 2010. godinu, koji su u petak objavljeni na veb stranici Kancelarije za reviziju bh. institucija, revizori najviše primjedbi imaju baš u ovoj oblasti.

Ministarstvo inostranih poslova (MIP) BiH umjesto planiranih 60.000 KM potrošilo je 115.641 KM angažujući ljude po ugovoru o djelu iako su ta mjesta sistematizovana, a pojedinačne isplate bile su od 1.000 do 12.250 KM. Za povremene i privremene poslove u ovom ministarstvu potrošili su 1,8 miliona KM.

U izvještaju Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) revizori navode da je po osnovu ugovora o djelu potrošeno 137.626 KM, a na ovaj način zapošljavane su i čistačice u Banjaluci i Mostaru.

Rekorder u troškovima reprezentacije i dalje je MIP sa potrošenih 810.499 KM u 2010. godini, a mjesečni limit je od 140 do 850 KM

"Uočeno je da je angažovanje lica po ugovorima o djelu u određenom broju slučajeva vršeno i za poslove koji po opisu odgovaraju sistematizovanim poslovima", primjećuju revizori u većini revizorskih izvještaja bh. institucija.

Sudeći po ovim primjedbama, angažovani su ljudi da urade posao državnih službenika, koji često budu dodatno nagrađeni i stimulacijama.

Ministarstvo transporta i komunikacija BiH potršilo je na ugovore o djelu skoro 139.000 KM, a 2010. godine isplatili su 24.581 KM stimulacija svojim službenicima, pa čak i naknade za rad u komisijama iz 2007. godine?!

"U 2010. godini isplaćeno je 3.500 KM članovima Međudržavne komisije za praćenje provođenja i primjene Ugovora o plovidbi plovnim putevima unutrašnjih voda i njihovom obilježavanju i održavanju, za rad obavljen u periodu 14.02.2007 - 12.12.2007. godine", pišu revizori i upozoravaju da isplate ne mogu biti vršene retroaktivno.

Ministarstvo transporta i komunikacija BiH jedno je od rijetkih koje mnogo polaže na čitanje, pa su u 2010. godini bili pretplaćeni na 33 primjeraka dnevne štampe i 12 sedmičnih novina za šta su potrošili više od 40.000 KM.

U ovom ministarstvu nije se štedjelo ni na reprezentaciji na koju, osim troje rukovodilaca, ima još 21 službenik, pa su u sjedištu Ministarstva i po raznim restoranima potrošili oko 84.000 KM. Revizorima nije jasna svrha interne reprezentacije, dok eksternu, koja je u prevodu jelo i piće po gradskim kafanama, ne pravdaju na transparentan način.

"Visina odobrenih iznosa za internu reprezentaciju kreće se u rasponu od 130 KM do 1.300 KM", pišu revizori.

Rekorder u troškovima reprezentacije i dalje je MIP sa potrošenih 810.499 KM, a važećom odlukom određeni su mjesečni limiti u rasponu od 140 KM za rukovodioca odsjeka do 850 KM za ministra. Pravo na reprezentaciju u MIP-u ima 47 zaposlenih u sjedištu.

Ministarstvo transporta i komunikacija BiH mnogo polaže na čitanje, pretplaćeni su na 33 primjerka dnevne štampe i 12 sedmičnih novina za šta su potrošili 40.000 KM

Služba za zajedničke poslove institucija BiH internim propisima dozvolila je direktoru i dvojici zamjenika da mjesečno na reprezentaciju potroše 3.000 KM. Ova služba, međutim, nije imala dobre procjene u obavljanju svojih redovnih poslova, pa je za sanaciju ravnog krova u zgradi parlamenta planirano 800.000 KM, a realizovano 281.665 KM.

Nedostatak jedinstvenih pravilnika u bh. institucijama naglašen je i u novim revizorskim izvještajima, pa neki ministri imaju neogranične troškove mobilnih telefona, a neki su ograničeni na 800 KM, koliko ima ministar transporta i komunikacija, a uz njega 44 službenika imaju pravo da koriste službene mobitele. U ovom ministarstvu čak 19 osoba ima neograničeno raspolaganje službenim vozilima.

"Kao direktna posljedica ovakvog načina raspolaganja službenim vozilima je pojava troškova za upotrebu privatnih vozila u službene svrhe, koji su ostvareni u iznosu od 9.446 KM", navode revizori.

Isplate po ugovoru o djelu:

Ministarstvo inostranih poslova........................115.641 KM

Regulatorna agencija za komunikacije.............137.626 KM

Ministarstvo transporta i komunikacija............139.000 KM

Sporno rukovodstvo RAK-a

Revizori već tri godine postavljaju pitanje statusa rukovodstva Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).

"Proces imenovanja direktora traje više godina (od 2. oktobra 2007), a 25. aprila 2009. godine istekao je i mandat članova Vijeća RAK-a. Bez namjere da se upuštamo u razloge neimenovanja generalnog direktora i članova Vijeća, skrećemo pažnju na moguće nedostatke i posljedice u funkciji upravljanja i rukovođenja Agencijom", pišu revizori koji su naveli da su mjesečne naknade za članove Vijeća 900 KM, a za predsjedavajućeg 1.000 KM.

Vijeće RAK-a imenovalo je Kemala Hiseinovića za genralonog direkotra u drugom mandatu 2007. godine, ali njegovo imenovanje nikada nije potvrdio Savjet ministara, što je zakonska obaveza.

Najčitanije