SARAJEVO - Pored skoro 22.000 zaposlenih, u 74 institucije BiH angažuju veliki broj ljudi po ugovoru o djelu, zbog čega godišnje budu potrošeni milioni iz budžeta po tom osnovu.
Sudeći po revizorskim izvještajima za 2010. godinu, koji su u petak objavljeni na veb stranici Kancelarije za reviziju bh. institucija, revizori najviše primjedbi imaju baš u ovoj oblasti.
Ministarstvo inostranih poslova (MIP) BiH umjesto planiranih 60.000 KM potrošilo je 115.641 KM angažujući ljude po ugovoru o djelu iako su ta mjesta sistematizovana, a pojedinačne isplate bile su od 1.000 do 12.250 KM. Za povremene i privremene poslove u ovom ministarstvu potrošili su 1,8 miliona KM.
U izvještaju Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) revizori navode da je po osnovu ugovora o djelu potrošeno 137.626 KM, a na ovaj način zapošljavane su i čistačice u Banjaluci i Mostaru.
Rekorder u troškovima reprezentacije i dalje je MIP sa potrošenih 810.499 KM u 2010. godini, a mjesečni limit je od 140 do 850 KM
"Uočeno je da je angažovanje lica po ugovorima o djelu u određenom broju slučajeva vršeno i za poslove koji po opisu odgovaraju sistematizovanim poslovima", primjećuju revizori u većini revizorskih izvještaja bh. institucija.
Sudeći po ovim primjedbama, angažovani su ljudi da urade posao državnih službenika, koji često budu dodatno nagrađeni i stimulacijama.
Ministarstvo transporta i komunikacija BiH potršilo je na ugovore o djelu skoro 139.000 KM, a 2010. godine isplatili su 24.581 KM stimulacija svojim službenicima, pa čak i naknade za rad u komisijama iz 2007. godine?!
"U 2010. godini isplaćeno je 3.500 KM članovima Međudržavne komisije za praćenje provođenja i primjene Ugovora o plovidbi plovnim putevima unutrašnjih voda i njihovom obilježavanju i održavanju, za rad obavljen u periodu 14.02.2007 - 12.12.2007. godine", pišu revizori i upozoravaju da isplate ne mogu biti vršene retroaktivno.
Ministarstvo transporta i komunikacija BiH jedno je od rijetkih koje mnogo polaže na čitanje, pa su u 2010. godini bili pretplaćeni na 33 primjeraka dnevne štampe i 12 sedmičnih novina za šta su potrošili više od 40.000 KM.
U ovom ministarstvu nije se štedjelo ni na reprezentaciji na koju, osim troje rukovodilaca, ima još 21 službenik, pa su u sjedištu Ministarstva i po raznim restoranima potrošili oko 84.000 KM. Revizorima nije jasna svrha interne reprezentacije, dok eksternu, koja je u prevodu jelo i piće po gradskim kafanama, ne pravdaju na transparentan način.
"Visina odobrenih iznosa za internu reprezentaciju kreće se u rasponu od 130 KM do 1.300 KM", pišu revizori.
Rekorder u troškovima reprezentacije i dalje je MIP sa potrošenih 810.499 KM, a važećom odlukom određeni su mjesečni limiti u rasponu od 140 KM za rukovodioca odsjeka do 850 KM za ministra. Pravo na reprezentaciju u MIP-u ima 47 zaposlenih u sjedištu.
Ministarstvo transporta i komunikacija BiH mnogo polaže na čitanje, pretplaćeni su na 33 primjerka dnevne štampe i 12 sedmičnih novina za šta su potrošili 40.000 KM
Služba za zajedničke poslove institucija BiH internim propisima dozvolila je direktoru i dvojici zamjenika da mjesečno na reprezentaciju potroše 3.000 KM. Ova služba, međutim, nije imala dobre procjene u obavljanju svojih redovnih poslova, pa je za sanaciju ravnog krova u zgradi parlamenta planirano 800.000 KM, a realizovano 281.665 KM.
Nedostatak jedinstvenih pravilnika u bh. institucijama naglašen je i u novim revizorskim izvještajima, pa neki ministri imaju neogranične troškove mobilnih telefona, a neki su ograničeni na 800 KM, koliko ima ministar transporta i komunikacija, a uz njega 44 službenika imaju pravo da koriste službene mobitele. U ovom ministarstvu čak 19 osoba ima neograničeno raspolaganje službenim vozilima.
"Kao direktna posljedica ovakvog načina raspolaganja službenim vozilima je pojava troškova za upotrebu privatnih vozila u službene svrhe, koji su ostvareni u iznosu od 9.446 KM", navode revizori.
Isplate po ugovoru o djelu:
Ministarstvo inostranih poslova........................115.641 KM
Regulatorna agencija za komunikacije.............137.626 KM
Ministarstvo transporta i komunikacija............139.000 KM
Sporno rukovodstvo RAK-a
Revizori već tri godine postavljaju pitanje statusa rukovodstva Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).
"Proces imenovanja direktora traje više godina (od 2. oktobra 2007), a 25. aprila 2009. godine istekao je i mandat članova Vijeća RAK-a. Bez namjere da se upuštamo u razloge neimenovanja generalnog direktora i članova Vijeća, skrećemo pažnju na moguće nedostatke i posljedice u funkciji upravljanja i rukovođenja Agencijom", pišu revizori koji su naveli da su mjesečne naknade za članove Vijeća 900 KM, a za predsjedavajućeg 1.000 KM.
Vijeće RAK-a imenovalo je Kemala Hiseinovića za genralonog direkotra u drugom mandatu 2007. godine, ali njegovo imenovanje nikada nije potvrdio Savjet ministara, što je zakonska obaveza.