KALESIJA - Inspektori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) zainteresirali su se za prijavu koju je prije više od godinu podnio predsjednik Udruženja "Agrorazvoj" Milisav Garić iz Kalesije o zloupotrebama sredstava namijenjenih za podršku povratku u ovoj općini.
Garić nam je potvrdio da su ga prošle sedmice posjetili istražitelji SIPA u vezi s njegovom prijavom o sumnjivom trošenju novca na rekonstrukciju lokalnog puta od Kalesije do povratničkog naselja Jajići. On tvrdi da se vrijednost urađenih projekata "povećava kroz papire", kako bi utrošena sredstva, dobijena sa državnog nivoa, bila opravdana.
Inspektori SIPA su, kako saznajemo, bili na dionici rekonstruisanog puta Kalesija - Jajići, u dužini od 3,5 kilometra, u što je uloženo oko 400.000 KM sredstava iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
"Za taj novac mogli smo riješiti pola problema srpskih povratnika. Kroz povratničko selo Zolje put nije urađen kako treba, nisu urađeni propusti za vodu i mještani nisu zadovoljni", tvrdi Garić.
Nadzor rekonstrukcije puta, koji su u dvije faze izvela preduzeća "Zvornik putevi" Zvornik i "Terakop" Tuzla, vršila je općina Kalesija. Radovi su završeni, a ove sedmice očekuje se da će komisija izvršiti tehnički prijem ove dionice puta.
Garić u prijavi navodi da je za 3,5 kilometara lokalnog puta, koji je postojao prije rata, cifra od 400.000 KM enormna.
Načelnik općine Kalesija Rasim Omerović kaže da nije upoznat da se SIPA interesovala za taj projekat i tvrdi da je sve urađeno transparentno.
"Bio sam na toj dionici i mislim da je kvalitetno urađena. Nisam upoznat da SIPA radi provjere", izjavio je načelnik Omerović.
On smatra da više od 100.000 KM uloženih po kilometru ovog puta nije mnogo.
SIPA je, kako saznajemo neslužbeno, pokrenula istražne radnje, ali sve predmete u ovoj fazi službeno ne komentarišu, već će izvještaj poslati nadležnom tužilaštvu. Željka Kujundžija, glasnogovornica SIPA, jučer nam se nije javljala na telefon kako bismo uzeli komentar u vezi s ovim slučajem.
Srpski povratnici u Kalesiji nezadovoljni su podrškom lokalne zajednice, zbog čega su u više navrata u protekle dvije godine i protestovali. Načelnik Omerović navodi da "daje koliko može za povratnike".