BANjALUKA - Poslanik SNSD-a Siniša Dodik predložio je u ime ovog kluba da Nacrtom budžeta Republike Srpske (RS) za 2012. godinu budu smanjena primanja delegata u Vijeću naroda RS, koja su mnogo viša od poslanika u parlamentu RS, i zatražio da ta sredstva budu preusmjerena u Fond za dječiju zaštitu za dodatak za treće i četvrto dijete.
"Vijeće naroda RS trebalo bi da redefiniše svoja lična primanja i da sredstva za rad klubova delegata, koja nisu potrebna na sadašnjem nivou, ograniči, jer nemaju rad na terenu i ta sredstva treba da preusmjere nekim socijalnim kategorijama, kao što je Fond za dječiju zaštitu", istakao je Dodik tokom skupštinske rasprave o Nacrtu budžeta RS za iduću godinu.
Poslanik SDS-a Mladen Kršić smatra da u Nacrtu budžeta RS za iduću godinu nema sredstava za socijalna davanja i zapošljavanje, navodeći da bi u budžetu RS bilo više sredstava ako bi inspekcijski organi radili bolje i ozbiljnije, te da se njihovim ne radom nanosi velika šteta budžetu RS.
Kršić je rekao da je problem što se najviše sredstava troši na plate budžetskih korisnika umjesto u privredu.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić smatra da se do utvrđivanja Prijedloga budžeta za 2012. godinu mnoge stvari moraju popravljati u smislu veće preraspodjele sredstava u socijalni sektor RS.
Đerić je rekao da se klub PDP-a zalaže za povećanje penzija u RS za 10 odsto, povećanje podsticaja za privredu i subvencija za razvoj poljoprivrede i sela, te smanjenje troškova reprezentacije.
Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić smatra da je predloženi Nacrt budžeta RS za narednu godinu ozbiljnije urađen, u odnosu na budžet za ovu godinu, ali da je potrebno razmisliti o unutrašnjem prestruktuiranju budžeta RS da bi bio pravičniji.
Poslanik Socijalističke partije i Partije ujedinjenih penzionera RS Ilija Stevančević založio se za veća izdvajanja iz budžeta za Fond PIO RS i povećanje penzija u Srpskoj.