BANJALUKA - U RS je sve veći jaz između onih koji uplaćuju doprinose i broja penzionera i zbog toga je sadašnji sistem penzijsko-invalidskog osiguranja neodrživ, rekao je juče Petar Đokić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Upravo je u vezi s predloženim Nacrtom zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju burna rasprava vođena na zasjedanju Narodne skupštine RS, koje nije bilo završeno do zaključenja ovog broja "Nezavisnih".
Dok je za Đokića i vladajuću koaliciju predloženi nacrt korak u pravom smjeru u reformi PIO, opozicija smatra da predložena rješenja nisu dobra. Kažu da je to najviše zbog toga što se paralelno s ovim zakonom ne donose i zakoni o pitanjima prava boraca, invalida i ostalih kategorija.
Neke od najvažnijih odredaba novog zakona, koji bi trebalo da stupi na snagu u januaru naredne godine, odnose se na to da pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, te da se pravo na penziju može ostvariti bez obzira na godine života kada osiguranik navrši 45 godina staža. Žene sa najmanje 15 godina staža će 2012. godine moći u penziju sa 60 godina, a godine će se sukcesivno povećavati do 2018. godine, kada će u penziju moći sa 64 godine i četiri mjeseca života.
U obraćanju poslanicima Đokić je rekao da je 1993. godine formiran sadašnji Fond PIO i da on stalno gomila gubitke, jer su sva sredstva koja su do tada ljudi uplaćivali u stari fond nestala raspadom bivše države. Rekao je da je 2000. godine bilo 172.000 penzionera, da ih danas ima 232.000, a da je u međuvremenu broj radnika koji su uplaćivali u Fond varirao za oko 10.000, te da je zbog tog nesrazmjera postojeći sistem neodrživ.
"Raskorak između onih koji uplaćuju sredstva i korisnika penzija je sve veći i iz toga se može reći da je međugeneracijska solidarnost ugrožena, zbog čega nam je neophodna ova reforma", pojasnio je Đokić.
Vukota Govedarica, šef Kluba SDS-a, rekao je da je zakon loš, jer, kako je naveo, socijalno osjetljiv zakon sa dugoročnim posljedicama se ne tretira na sistemski način.
"Ovom zakonu treba da ide u susret nekoliko drugih zakona, kao što su zakon o radu, zakon o zapošljavanju, zakon o pravima boraca. To bi imalo efekta tada. U nekoj perspektivi Vlada je najavila neka rješenja, ali bojim se da će biti po onoj narodnoj, kao što se do sada često dešavalo, 'crkni kenjče dok gora ne ozeleni'", rekao je Govedarica.
Đokić je, međutim, istakao da Vlada planira da usvoji i zakon o pravima boraca, zakon o radu, zakon o doprinosima i ostale sistemske zakone, koji će, kako je istakao, stupiti na snagu zajedno sa zakonom o PIO u januaru.
"Morali smo da izađemo s jednim zakonom, jer da smo čekali da se usaglasimo sa svima o svim zakonima, ne bismo uspjeli to riješiti do Nove godine", rekao je Đokić.
Inače, u prijepodnevnom dijelu zasjedanja nije bilo poslaničke rasprave o PIO, jer su opozicione partije stalnim pauzama opstruisale rad parlamenta, nezadovoljne što se u NS RS nije našao i Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS.
Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS, istakao je da su penzioneri nezadovoljni predloženim rješenjem.
"Fond je institucija Vlade, a mi to ne možemo prihvatiti. Mi tražimo da upravljamo sredstvima koja smo stvorili, a ne da se nekom da pravo da upravlja time umjesto nas", rekao je Rakulj, i opet zaprijetio protestima penzionera i ostalim oblicima građanske neposlušnosti.
BORS: Nacrt zakona povući
Boračka organizacija RS ne pristaje na ponuđenu verziju Nacrta zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, jer su, kako navode, na mnogim mjestima ugrožena ili poništena već priznata prava boračkih kategorija.
Dražen Perendija, predsjednik Predsjedništva BORS-a, izjavio je poslije sjednice Predsjedništva da ne smije biti štednje na najsiromašnijim, a najzaslužnijim kategorijama stanovništva u RS.
Naglasio je da je jednoglasan stav BORS-a da se Nacrt zakona o PIO mora povući iz procedure, te da će, ukoliko Narodna skupština ipak usvoji ovaj nacrt zakona, tražiti da se javna rasprava zaledi i da zakon prije forme prijedloga sačeka da u istoj ravni s njim bude zakon o pravima boraca.