SARAJEVO - Savjet ministara danas je, na prijedlog Ministarstva inostranih poslova, usvojio Strategiju BiH za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje za period od 2018. do 2022. godine.
Prethodno je usvojena informacija o aktivnostima Radne grupe za izradu Strategije u kojoj su učestvovali predstavnici BiH, Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta, a koji su dali saglasnost za njeno prihvatanje, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Strategija, kojom BiH ispunjava ranije preuzete međunarodne obaveze, doprinijeće unapređenju bezbjednosti u BiH, a strateške aktivnosti usmjerene su na sprečavanje nabavke, izrade, prevoza i upotrebe oružja za masovno uništenje, robe sa dvojnom i vojnom namjenom od autoritarnih režima, kriminalnih i terorističkih grupa i pojedinaca, te jačanje sistema prevencije.
Strateški se povećava spremnost za brz i efikasan odgovor na moguću krizu izazvanu upotrebom ovog oružja uz unapređenje institucionalnih kapaciteta i mehanizama koordinacije.
Usvajanjem ove strategije Savjet ministara aktivno doprinosi naporima međunarodne zajednice u sprečavanju širenja oružja za masovno uništenje i jača međunarodnu saradnju u ovoj oblasti.
Ministarstvo inostranih poslova će u roku od pet mjeseci, u saradnji sa svim institucijama i agencijama u BiH čiji su predstavnici učestvovali u izradi Strategije, sačiniti i Savjetu ministara dostaviti akcioni plan za njeno sprovođenje.
Ministri su prolongirali za narednu sjednicu razmatranje informacije o sprovođenju Sporazuma o pitanjima sukcesije - primjena Aneksa G u Hrvatskoj zbog obaveza ministara prema sjednici Predsjedništva BiH.
Savjet ministara će na narednoj sjednici razmatrati integralnu informaciju koju će pripremiti ministar pravde BiH Josip Grubeša, a član BiH Stalne zajedničke komisije viših predstavnika država nasljednica dopuniće je u dijelu koji se odnosi na ukupno provođenje Aneksa G u svim zemljama potpisnicama Sporazuma o sukcesiji.