BiH

Sjećanje na Omarsku

Sjećanje na Omarsku
Sjećanje na Omarsku
Srna

PRIJEDOR - U organizaciji Udruženja logoraša "Prijedor `92" u Omarskoj je danas obilježena 19. godišnjica raspuštanja ovdašnjeg logora.

Predsjednik Udruženja logoraša "Prijedor `92" Mirsad Duratović rekao je da je, prema evidenciji prijedorske policije iz 1992. godine, u logor Omarska od 20. maja 1992. godine dovedeno 3 334 lica, među kojim je bilo 37 žena, kao i da je među zatvorenicima bilo 28 maloljetnika i 68 lica starijih od 60 godina.

"Oko 700 ljudi nije živo napustilo logor", rekao je Duratović.

Komemoraciji su, osim preživjelih i rodbine stradalih logoraša, prisustvovali predstavnici političkih partija, nevladinih organizacija i Islamske zajednice, šef banjalučke kancelarije OHR-a Kris Benet i britanski novinari Ed Vulijami i Peni Maršal koji su na današnji dan prije 19 godina snimili logor Omarska čije je raspuštanje i zatvaranje uslijedilo odmah.

Za dešavanja u Omarskoj 1992. godine Haški tribunal je deset lica osudio na zatvorske kazne od pet do 31 godinu, a ratnog predsjednika SO Prijedor i Kriznog štaba Milomira Stakića na 40 godina zatvora, dok sudski postupci nisu završeni protiv predsjednika Izvršnog odbora prijedorske opštine Milana Kovačevića, zbog smrti u pritvorskoj ćeliji, te načelnika prijedorske policije Simu Drljaču zbog pogibije prilikom hapšenja.

Okružni sud Banjaluka za počinjene ratne zločine u Omarskoj osudio je osam lica na ukupno 92 godine zatvora.

Najčitanije