BANJALUKA - Slovenija je zainteresovana za izgradnju autoputeva u RS i za druge infrastrukturne projekte, a Vlada RS zainteresovana je za mogući angažman slovenačkih firmi u tom pravcu, zaključak je sa sastanka Boruta Pahora, predsjednika Vlade Slovenije, i Milorada Dodika, premijera RS koji je održan u srijedu.
"Za Sloveniju je od velikog značaja odluka Vlade RS da krene u velike infrastrukturne projekte. Slovenija ima najbolje kompanije i najbolju tehnologiju, za koje smatramo da su i cjenovno zanimljive za RS", rekao je Pahor.
On je istakao da je dogovoreno da se ekonomska saradnja dodatno intenzivira kroz jačanje poslovne zajednice i kontakata, te da je Slovenija zainteresovana ne samo za autoputeve, nego i za sve druge oblike ekonomske saradnje sa RS.
"Znamo da imate gotove nacrte za autoputeve. Mi smo zainteresovani za prometnu saradnju sa BiH, a naročito sa RS", rekao je Pahor.
Dodik je kazao da Slovenija ima značajan broj privrednih subjekata u RS koji uspješno posluju i u RS se osjećaju komotno.
"Razgovarali smo o mogućem poslovnom angažmanu u izgradnji autoputeva i o drugim infrastrukturnim projektima i u toj funkciji slovenačke kompanije i banke su dobro došle", naglasio je Dodik.
Govoreći o političkoj situaciji u BiH Dodik je izrazio zadovoljstvo slovenačkim stavom da se problemi u državi trebaju rješavati dijalogom unutar BiH. Dodik je naglasio da je RS spremna da razgovara o ustavnim promjenama nakon izbora, ali da nije spremna na radikalne promjene pored onog što je predviđeno odlukom Suda u Strazburu.
"Najveća sreća bi bila da to domaći političari učine bez snažnog upliva međunarodne zajednice, a pogotovo nametanja sa strane", rekao je Dodik.
Pahor je istakao da o budućnosti BiH najbolje mogu da odlučuju domaći političari.
"Bilo kakav nacrt koji bi bio napravljen u Vašingtonu ili Briselu i koji bi bio predočen BiH predstavljao bi pogrešnu politiku", rekao je Pahor i dodao da se kod Savjeta EU zalaže za značajniju pomoć BiH na njenom putu ka EU.
Premijer Pahor je istakao da Slovenija danas ne bi počinjala razgovore o investicijama slovenačkih kompanija u RS da ne smatra da BiH, ali i RS u BiH imaju perspektivu.
O ekonomskoj saradnji sa Pahorom je u Banjaluci dan ranije razgovarao i Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH. Oni su na sastanku u Banjaluci iskazali zainteresovanost za zajedničke nastupe preduzeća iz BiH i Slovenije na trećim tržištima, posebno u zemljama EU, Persijskog zaliva i jugoistočne Azije. Na sastanku je razgovarano i o dugu Ljubljanske banke štedišama iz BiH i rješavanju problema domaćih radnika, kojima su njihovi slovenački poslodavci ostali dužni velika potraživanja.
Špirić je izrazio interesovanje za zaključivanje sporazuma o imovinskopravnim odnosima, sporazuma o zapošljavanju državljana BiH u Sloveniji, kao i sporazuma o saradnji u zaštiti od prirodnih i civilizacijskih katastrofa. Naglašena je i potreba usaglašavanja i potpisivanja izmjena i dopuna Sporazuma o socijalnom osiguranju između dvije države. Pahor je Špirića upoznao o namjeri Slovenije da formira univerzitet u Brčko distriktu.
Pahor džogirao po Banjaluci
Borut Pahor, slovenački premijer, koji se nalazi u posjeti Banjaluci, prekjučerašnje popodne iskoristio je za džoging po gradu.
Poznato je da Pahor prilikom svojih putovanja slobodno vrijeme koristi za fitnes i trčanje kako bi ostao u dobroj formi.
"Trčao sam malo po vašem gradu u koji sam dolazio i ranije. Moram da kažem da je lijepo sređen i uredan, i čestitam svim političarima i onima koji su doprinijeli tome", rekao je Pahor.
On je istakao da je u Banjaluci vidio mnogo mladih ljudi, te da će dan iskoristiti da još malo prošeta gradom.