MOSTAR - – Stanovnici mostarskog prigradskog naselja Rodoč pripremaju tužbu protiv predsjednika HDZa BiH Dragana Čovića jer je tvrka "Soko", u vrijeme dok joj je Čović bio na čelu, protupravno pregradila javni put koji su stanovnici ovoga mjesta koristili.
Stanovnici Rodoča su čak osnovali i Odbor za povrat puta Vrelo – Mostar, čiji predsjednik Vitomir Šunjić ističe kako će tužba protiv Čovića uslijediti ukoliko se sporni put uskoro ne vrati na javno korištenje.
`Čović je bio generalni direktor 'Sokola' u vrijeme kada je put pregrađen. U doba kada je on bio direktor izvršena je promjena namjene dijela puta koji prolazi kroz krug tvornice. Prvobitno put je imao namjenu 'javnog dobra', da bi kasnije, privatizacijskim spletkama, od 'javnog dobra' promijenio namjenu u 'ekonomsko dvorište'! Nakon što je proglašen 'ekonomskim dvorištem', put je pregrađen. Imamo sve potrebne dokumente koji podupiru našu tvrdnju`, kaže Šunjić.
Mještani Rodoča, koje je juče posjetila ekipa `Nezavisnih`, svoje zahtjeve pravdaju činjenicom da je ovaj put, koji dijelom prolazi kroz krug tvornice `Soko`, ucrtan na prvoj karti ovoga područja koja datira iz vremena Austrougarske, davno prije nastanka `Sokola`.
`Prije rata put je bio javno dobro i stanovnici su se njime normalno koristili. Nakon što je tvrtka privatizirana, put nam je pregrađen. Morali smo izgraditi obilazni put, koji je značajno uži od puta koji prolazi kroz krug tvornice`, objašnjava Šunjić, dok smo obilazili sporni pregrađeni put. Ističe kako mještani ovoga naselja zahtijevaju povrat staroga puta jer je on bio širine šest metara i za pola sata ih je povezivao s Mostarom, dok je današnji obilazni put značajno uži i izgrađen je na privatnom zemljištu mještana.
`Svatko je dao dio svoga privatnog zemljišta kako ne bismo ostali doslovce odsječeni od svijeta. Ovdje se ne radi o pravnoj stvari, nego se umiješala i politika. Obraćali smo se pravnicima koji su nam kazali kako bi se naš slučaj riješio za pet minuta da je samo pravne naravi. Uostalom, za to imamo i pisanu potvrdu Amre Kazić iz Ureda ombudsmena u Mostaru`, pojašnjava Šunjić i dodaje kako Odbor posjeduje svu potrebnu dokumentaciju kojom se dokazuje da je promjena namjene puta izvršena protupravno.
`Svu papirologiju smo poslali Željku Obradoviću, direktoru Federalne upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Obradoviću je i ombudsmen već uputio dva pisma urgencije. Zadnje pismo je upućeno prije dva tjedna. Do sada smo bez odgovora. Ukoliko ishod za nas ne bude povoljan, podignut ćemo tužbu protiv rokovodstva 'Sokola' i Dragana Čovića. Osim Čovića tužit ćemo i šefa katastra, koji je uknjižio ovu pljačku javnog dobra`, najavio je Šunjić.
Zbog ranije preuzetih obveza glasnogovrnik HDZ-a BiH Mišo Relota nije bio u mogućnosti da prokomentira ovaj slučaj. Dragan Čović juče nije odgovarao na naše pozive.