BiH

Špirić: SDS je 2004. bio za ulazak u NATO

R. Šegrt

BANJALUKA, SARAJEVO - Srpska demokratska stranka je 2004. godine bila za ulazak BiH u NATO, te stoga čude njihove optužbe upućene predsjedavajućem Savjeta ministara, što ispunjava ciljeve koje je nekada i SDS podržavao, navedeno je u saopštenju iz Kabineta Nikole Špirića, predsjedavajućeg Savjeta ministara.

U saopštenju iz Špirićevog kabineta se podsjeća javnost, ali i SDS, da je Izjavu o spoljnopolitičkim ciljevima BiH, koji uključuju i ulazak u NATO, svojim potpisom upravo ovjerio i SDS još 2004. godine, kada je manifestovana široka politička volja na čijoj realizaciji radi predsjedavajući Savjeta ministara.

"Takođe, podsjećamo javnost da je tadašnji predsjednik SDS-a potpisao navedenu izjavu koju javnosti dostavljamo na uvid, i smatramo svrsishodnim da SDS pojasni kada je bio neiskren - tada kada je potpisivao izjavu ili danas kada osporava njene rezultate", kaže se u saopštenju.

Kabinet predsjedavajućeg Savjeta ministara takođe podsjeća da je SDS, kao vladajuća stranka u tom periodu, svoju političku volju realizovao kroz Narodnu skupštinu RS, usvajajući strateške dokumente koji su trasirali put BiH ka NATO-u.

"Da li je potrebno dodatno osvježiti sjećanje SDS-u pa ih upitati ko je 2005. godine glasao za Zakon o odbrani u Parlamentarnoj skupštini BiH", navedeno je u saopštenju.

Priložena izjava, kažu u Špirićevom kabinetu, jasno dokazuje da je NATO strateško opredjeljenje i SDS-a i ističe da predsjedavajući Savjeta ministara BiH nema namjeru dalje polemisati sa SDS-om, nego će svoju energiju usmjeriti na ispunjavanje zacrtanih ciljeva, a to su liberalizacija viznog režima i članstvo u MAP-u.

Srpska demokratska stranka zatražila je juče od Špirića da odgovori na pitanje odakle mu pravo da u Briselu, na sastanku s generelanim sekretarom NATO-a Andersom Fog Rasmusenom, kao primarni spoljnopolitički cilj ističe članstvo u NATO.

"Jasno nam je zašto su Špirićevi ministri Sven Alkalaj i Selmo Cikotić molili Rasmusena da BiH u aprilu dobije Akcioni plan NATO-a, ali nije nam jasno u čije ime je to isto tražio Špirić, kojem je poznato da parlament RS nije dala saglasnost za aplikaciju Predsjedništva BiH za punopravno članstvo u NATO-u", kaže se u saopštenju SDS-a.

SDS je zatražio da se, po starom Zakonu o referendumu, jer novi nije stupio na snagu, raspiše referendum građana RS, na kojem će se izjasniti da li su za ulazak RS i BiH u NATO, a da tamo nije Srbija.

Najčitanije