BiH

Špirić: Snimak poziva na fizičku likvidaciju

Špirić: Snimak poziva na fizičku likvidaciju
Špirić: Snimak poziva na fizičku likvidaciju
M. Čubro, D. Šajinović

SARAJEVO, BANJALUKA - Objava video-snimka na FTV-u, gdje su član Predsjedništva BiH iz RS, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, premijer RS i ostali funkcioneri SNSD-a prikazani kao nacisti, poziv je na njihovu fizičku likvidaciju, ocijenio je Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH.

"Objava ovog snimka apsolutni je poziv na linč. Upoređivanje Dodika, Špirića, Radojičića, Radmanovića, Vasića s nacistima je poziv na fizičku likvidaciju. Ne daj bože da se nekom nešto desi, ali ako do toga dođe ovaj put adresa odgovornih je poznata, za razliku od svih dosadašnjih anonimnih prijetnji s kojima se svi mi koji radimo ovaj posao suočavamo", rekao je Špirić na pres-konferenciji nakon jučerašnje sjednice Savjeta ministara BiH. On je dodao da mu je neshvatljivo da toliki talas mržnje dolazi od javnog emitera.

"Ko mržnju kreira - od mržnje i strada. Nosim ime po ljudima čije kosti i danas potražuju i koji su skončali u logorima fašizma i od toga nikad nisam pravio politiku. Tražiti u Dodikovim, Radmanovićevim, Radojičićevim, Vasićevim i mojim venama nacističke krvi moralno je posrnuće i za svaku osudu", istakao je Špirić i dodao da je teže od toga ponašanje i ćutanje bitnih institucija u BiH kao što je Regulatorna agencija za komunikacije (RAK), Vijeća za štampu i ostalih institucija koje su po ovom pitanju trebale da se oglase.

"Ovo je do sada neviđen poziv sa jasne adrese za fizičku likvidaciju. Kad pomenete nacizam, u meni se bude negativna osjećanja, a možete da zamislite ljude koji imaju manje tolerancije i razumijevanja. Ovo je poziv na likvidaciju", rekao je Špirić.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH izrazio je nadu da će institucije BiH biti na visini zadatka i pravilno se postaviti na tu vrstu izazova. On je ukazao da je, najblaže rečeno, simptomatično i ćutanje međunarodnih mentora koji su u BiH pomagali demokratizaciji medija.

"To je stiglo sa javnog emitera koji plaćaju građani BiH. Uvjeren sam da većina ljudi ne živi u mržnji i da će sama da pokaže svoj odnos prema takvim emiterima. Takvo ponašanje sigurno ne doprinosi izgradnji demokratske i prosperitetne BiH", zaključio je Špirić.

Političke partije u RS osudile su prikazivanje ovog snimka riječima da to vodi nepotrebnom zaoštravanju tenzija.

Rajko Vasić, generalni sekretar SNSD-a, rekao je da je ovaj prilog logični naredni korak Sarajeva da nakon prikazivanja RS kao genocidne tvorevine pošalje poruku Srbima da su nepoželjni u BiH.

"Oni ne mogu otvoreno da kažu da su protiv postojanja Srba, pa njegovo rukovodstvo na ovaj način prikazuju fašistima", rekao je Vasić.

I Slobodan Nagradić iz PDP-a kaže da je prikazani snimak za svaku osudu i da za to nema opravdanja.

"Taj čin je dolio ulje na vatru i nepotrebno rasplamsava političku atmosferu u BiH i u tom smislu FTV, iako nije autor, snosi odgovornost", smatra Nagradić.

Dragutin Rodić iz DNS-a rekao je da je zaprepašćujuće da jedan javni emiter emituje ovakve snimke.

"Ne služi na čast onima koji to rade. Umjesto da odnose normalizujemo, oni stvaraju tenzije koje nikome neće donijeti ništa dobro", navodi on.

Saša Čudić iz SP-a kaže da je ta partija zaprepaštena da se bilo kakva obilježja fašizma dovode u kontekst BiH u 21. vijeku.

"Mi najoštrije osuđujemo ovaj prilog, a od RAK-a tražimo da kroz izricanje sankcija preventivno djeluje da se nikad više ne desi da se bilo koji građanin dovodi u vezu sa fašizmom", rekao je Čudić.

U RAK-u navode da još nisu pregledali snimak i još jednom ponovili da nisu zvanično dobili prigovor na spomenuti prilog.

Ombudsmani traže istragu

Ombudsmani BiH zatražili su juče od Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) da izvrši istragu o prilogu Federalne televizije (FTV), u kojoj su predstavnici vlasti RS i BiH prikazani kao nacistički lideri.

"U konkretnom slučaju objavu video-klipa prenio je jedan od javnih emitera za čiji nadzor je nadležan RAK i ombudsmani BiH traže da ova institucija, u skladu sa zakonom, izvrši istragu", saopšteno je juče iz ove institucije.

Valentin Incko, visoki predstavnik u BiH, rekao je juče da prilog nije vidio.

"Ali ako je tačno da se jedan političar upoređuje sa Adolfom Hitlerom, za mene je to neprihvatljivo", rekao je Incko.

Najčitanije