BEOGRAD - Srbi koji žive u FBiH nisu u ravnopravnom položaju sa druga dva naroda, hrvatskim i bošnjačkim, iako u pravnom smislu uživaju konstitutivnost u oba entiteta u BiH, ocijenilo je juče Ministarstvo za dijasporu Srbije.
Riječ je o zaključku analize koju je sprovelo Ministarstvo za dijasporu Srbije u okviru pripreme Strategije očuvanja i jačanja odnosa matične države sa Srbima u regionu.
U zaključku je navedeno da je poseban problem povratak izbjeglih i raseljenih Srba u FBiH, kao i povratak njihovih imovinskih i drugih prava.
"U praksi, to se negativno reflektuje i na ostvarivanje drugih prava, kao što su pravo na rad ili prava u kulturi i prosveti", navedeno je u saopštenju.