PRIJEDOR - Potpredsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Igor Radojičić smatra da u regionu "duvaju neki novi vjetrovi saradnje" i da se mnogo ulaže u regionalne kontakte.
"Vidimo da i iz Beograda, pa i iz šire regije idu novi vjetrovi saradnje i da se veoma mnogo ulaže u regionalne kontakte", rekao je Radojičić novinarima u utorak naveče u Prijedoru gdje je učestvovao na stranačkom skupu SNSD-a.
Komentarišući aktuelnu diplomatsku aktivnost predsjednika Srbije u regionu, kao i neke ocjene da Srbija "žrtvuje RS da bi dokazala da joj je mjesto u Evropi", Radojčić je ocijenio da Beograd nastoji da plasira jednu novu politiku intenziviranja odnosa i sa Hrvatskom i sa BiH, kao i sa drugim susjedima, a da problem leži u neiskrenom odnosu Sarajeva prema Beogradu i prema Srbiji.
"Mislim da u najboljoj namjeri naše kolege u Beogradu nisu svjesne toga, jer vrlo rijetko će naići na iskreno pruženu prijateljsku ruku, naročito sa ovim vođstvom u Sarajevu, koje je još opterećeno ratnom pričom i istim političkim ciljevima iz 1990. i 1991. godine", rekao je Radojičić.
On smatra da će Beogradu biti veoma teško, kao što je godinama teško i Banjaluci da uspostavi bilo kakvu iskrenu saradnju i komunikaciju.
Reagujući na izjava predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića da "BiH nije ravnopravna dok god ima Dejtonski ustav, te da treba ukinuti entitetsko glasanje", Radojčić je rekao da će Silajdžić sigurno maksimalno zloupotrebljavati svoj osmomjesečni mandat na mjestu predsjedavajućeg Predsjedništva koji traje do oktobarskih izbora,te da se to već vidi iz ovih prvih mjesec dana njegovog mandata.
Radojičić smatra da će Silajdžić na svakom mjestu pokušati da vodi svoju predizbornu kampanju koja je i 2006. godine bila ekstremno nacionalistička, podsjetivši da se njegova kampanja i tad bazirala na potpunom preuređenju BiH protivno volji građana RS i srpskog naroda u BiH.
"Očito je da je on u tom istom filmu i danas. Imamo samo nešto drugačije izjave i na drugim mjestima, a radi se o pojačanoj predizbornoj kampanji i njegovoj klasičnoj političkoj platformi koja je nama poznata i protiv koje se i SNSD i sve druge političke partije sa sjedištem u RS bore već dugi niz godina", istakao je Radojčić.
Prema njegovim riječima, Silajdžić je, praktično, jedini preostali predstavnik ratne elite na čelu neke države.
"Vidimo da je došlo do određenih promjena u Srbiji i Hrvatskoj, a jedino u Sarajevu još traju neki ljudi već 15-20 godina sa istim političkim programima", dodao je Radojičić.
Potpredsjednik SNSD-a Igor Radojčić rekao je da je njegov dolazak u Prijedor dio redovnih stranačkih aktivnosti, a večeras je to bio dio u okviru regije Prijedor.
"Mi u gradskom odboru Prijedor imamo oko 4 900 članova u ovom momentu i to je izuzetno moćna organizacija i izuzetno smo zadovoljni aktivnošću, naročito u posljednjih godinu dana kada je došlo do određenih rekonstrukcija i do pojačavanja Opštinskog odbora SNSD-a Prijedor", rekao je Radojičić.
On je dodao da zajedno sa aktivistima iz republičke organizacije, iz Glavnog odbora, obilaze regije, te da je opština Prijedor izuzetno važna i prema kojoj i Vlada Republike Srpske pokazuje mnogo pažnje i ulaže sredstava u rekonstrukciju objekata.
Radojčić je ocijenio da na području RS nema nijedne partije koja može ovakav sastav da aktivira, a sa takvim sastavom to znači da se mnogo može i uraditi.
Predsjednik prijedorskog odbora SNSD-a Drago Tadić pojasnio je da je večeras održan radni sastanak i dogovor oko izbornih ciljeva i načina rada.
Tadić očekuje da će opština Prijedor dati veliku podršku politici SNSD-a na sljedećim izborima za koje su već počele intenzivne pripreme.