BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske (RS) Rajko Kuzmanović izrazio je žaljenje zbog energičnog reagovanja OHR-a na zaključke Vlade RS u vezi sa Srebrenicom, naglašavajući da Vlada i institucije RS nemaju namjeru da negiraju zločin koji se desio u tom mjestu, već žele da se dođe do istine radi istorije i budućnosti.
"Jedna dobra namjera Vlade RS i svih nas u RS je da se utvrdi istina o Srebrenici pogrešno je protumačena", rekao je Kuzmanović novinarima u Banjaluci, komentarišući saopštenje OHR-a u vezi sa zaključcima Vlade RS o Srebrenici.
Kuzmanović je rekao da je RS nebrojeno puta odala počast i izrazila pijetet prema žrtvama Srebrenice, ističući da se on i ovog puta klanja žrtvama Srebrenice, ali i svim ostalim žrtvama u BiH u toku proteklog nesrećnog građanskog rata.
"Ne štitimo one koji su počinili zločine i njih treba procesuirati. U tom smislu zaključci Vlade RS nisu bili protiv toga, već naprotiv - da se sve to ubrza", zaključio je Kuzmanović.
Opredjeljenje Vlade RS je da se putem istraživanja i utvrđivanje istine o događajima u srebreničkoj regiji u periodu od 1991. do 1995. godine postigne objektivno i istinito tumačenju događaja, jača međusobno povjerenje u BiH i regionu i eliminišu manipulacije o ovim događajima, navodi se u zaključcima Vlade RS usvojenim na tematskoj sjednici održanoj u ponedjeljak, 19. aprila.
OHR smatra da zaključci Vlade RS predstavljaju "još jedan nečuven pokušaj poricanja genocida koji se dogodio u Srebrenici namjernim iskrivljavanjem utvrđenih istorijskih i pravnih činjenica i predstavljanjem pogrešnih i lažnih informacija sa namjerom da se sakrije istina".