PRIJEDOR - Za samo nekoliko minuta, supružnici Mika i Rade Jeličić iz prijedorskog sela Cikote prekjuče oko 18 časova ostali su bez pola kuće.
Njihova kuća, kažu Jeličići, bila je stara i oronula, ali je mogla još da potraje da, po njihovom dubokom uvjerenju, radnici preduzeća `Prijedorputevi` nisu ovih dana valjcima i drugim teškim mašinama nasipali puteve u ovom selu.
Šezdesetpetogodišnji Rade Jeličić, koji sa godinu dana starijom suprugom Mikom od juče živi u kući čiji je zadnji dio potpuno srušen kaže da se tom prilikom začula strašna detonacija, a onda se i srušio kompletan zadnji zid kuće.
`Prvo se zemlja počela tresti, a onda i gutati moje zidove. U tom trenutku sam ležao u kući. Sve se oko mene iznenada počelo rušiti i tresti, a ja sam se u jednom trenutku s komadima razrušene kuće našao u svom dvorištu. Sve je bilo puno zagušujuće prašine. Čuo sam da moja supruga plače, jer je u bašti okopavala luk, a potom su se na naše ubogo zgarište sakupile i komšije`, govori nemoćno teško bolesni Rade Jeličić, koji ne zna ko njemu i njegovoj supruzi sada može pomoći.
Mika Jeličić kaže da oni žive na ivici siromaštva.
`Niko od nas dvoje, koji smo i bolesni i stari, ne radi. Muž je teški bolesnik od prije dvije godine kada je pao sa građevine. Od tada je prikovan za krevet, a ja povremeno okopavam komšijske bašte i njegujem žene starije od mene kako bi nam za hljeb zaradila`, govori sa suzama u očima Mika Jeličić.
Ona tvrdi da ih je, kada se njihova kuća počela rušiti, od sigurne smrti spasla komšinica Dušanka Krivokuća, koja je bila jedina prisebna te je u polusrušenom objektu uspjela da odvrne osigurač i isključi struju.
`Da to nisam uradila, usljed rušenja zida sa zadnje strane kuće, ovo dvoje starih i iznemoglih ljudi ubila bi struja. U selu smo se organizovali i raščišćavamo ruševinu i navlačimo najlon na preostali dio njihove kuće, kako bismo Jeličiće, kako-tako, zaštitili od hladnoće. Ovo je tuga, ti ljudi danas nemaju gdje da žive`, kaže Dušanka Krivokuća, kod koje je Mika Jeličić provela proteklu noć.
`Moj suprug je noć proveo u porušenoj kući, pod dekama i na otvorenom, a ja sam spavala u komšiluku. Međutim, to je samo privremeno rješenje`, dodaje Mika Jeličić.
U Cikotama tvrde da i ostale kuće imaju vidljiva oštećenja i pukotine, koje je uzrokovalo asfaltiranje puta kroz selo.
U `Prijedorputevima` tvrde da su ti radovi završeni u oktobru prošle godine.
Dragan Botić, rukovodilac gradnje u `Prijedorputevima`, negira tvrdnje da su oni krivi za rušenje dijela kuće porodice Jeličić.
`Ta kuća se srušila od starosti, a ne zbog naših mašina. Ovih dana mi smo na ovom terenu postavljali bankine, a ti radovi nisu uzrokovali obrušavanje starih zidova na kući ove porodice. Međutim, pošto je riječ o dvoje starih i bolesnih ljudi i 'Prijedorputevi' će se uključiti u akciju obnove njihove kuće jer oni ne mogu živjeti na ledini`, kazao je Botić.