SARAJEVO - Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen rekao je u utorak u Sarajevu da će BiH dobiti status članice MAP-a kada napravi napredak u području reformi.
On je na konferenciji za novinare nakon sastanka delegacije NATO sa članovima Predsjedništva BiH pojasnio da te reforme obuhvataju područja kao što su revizija Izbornog zakona BiH kako bi bila ispoštovana prava manjina, rješenja pitanja koja se tiču vojne imovine, uništenje viška municije i odluka o slanju jedinice u ISAF.
"MAP znači puno napornog posla i obuhvata cijeli spektar pitanja koja nisu povezana samo sa odbranom kao što su pitanja koja se tiču uprave i ljudskih prava" - istakao je Rasmusen i dodao da NATO ne traži reforme zbog sebe nego zato što smatramo da će one biti od koristi za BiH i njene ljude.
Prema njegovom mišljenju, od ogromnog je značaja da BiH demonstrira svoju sposobnost i spremnost da provede te reforme.
Rasmusen je pozdravio napredak koji je do sada ostvaren u BiH i sve korake koji su napravnjeni u tom kontekstu kada je riječ o odbramebnom sektoru, usvajanju potrebne legislative koja se tiče liberalizacije viznog režima, kao i odluke koje su donesene vezano za doprinos BiH ISAF-ovoj operaciji.
"Mi smo od Predsjedništva BiH dobili informacije koje ćemo pažljivo proučiti. NATO bi veoma volio da vidi BiH kao članicu NATO-a. Naša vrata ostaju otvorena, a MAP bi bio veoma važan korak u nastojanjima da BiH postane buduća članica NATO. Pozdravljamo aspiracije BiH vezane za članstvo i NATO je spreman da joj pomogne na tom putu ali je BiH ta koja treba da pređe taj put" - poručio je Rasmusen.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić rekao je nakon sastanka da su i Rasmusen i svih 30 ambasadora NATO-a rekli da su vrata otvorena za BiH i da će ona biti punopravna članica NATO-a, ali pitanje je kada.
"Obavijestio sam Rasmusena šta mi činimo, šta smo uradili kada je riječ o uništavanju viška naoružanja. Na sljedećoj sjednici Predsjedništvo BiH će nastaviti razgovore o slanju jedinice BiH u Avganistan. Razgovarali smo i o Ustavu BiH i implementaciji presude Suda u Strazburu" - istakao je Silajdžić.
Komentarišući informacije da javnost u Republici Srpskoj nije za članstvo BiH u NATO, Silajdžić je naveo da je to jedan od argumenata da taj posao treba završiti što prije.
"Oni su u manjini, jer ogromna većina građana BiH želi u NATO, a ta demokratska volja je izražena kroz to da sva tri člana Predsjedništva govore da BiH treba da bude članica NATO-a. Predsjedništvo je donijelo odluku, odnosno prenijelo želju građana da BiH bude u NATO-u" - rekao je Silajdžić.