SARAJEVO Zbog neregularnosti pri rješavanju personalnih pitanja prilikom utvrđivanja spiskova vojnika Oružanih snaga BiH i Ministarstva odbrane BiH koji će biti otpušteni iz službe, biće više stotina, možda i hiljada tužbi.
Najavio je ovo Tomislav Vrhovac, član Koordinacije sindikata bivših ministarstava odbrane RS i FBiH, komentarišući odluku ministra odbrane Nikole Radovanovića po kojoj je prekobrojno 2.565 ljudi iz Oružanih snaga BiH, te službenika MO BiH.
`Faktički, svako ko dobije rješenje da je otpušten imaće pravnu osnovu da se žali. Mnogo je bilo neregularnosti, ali trenutno ne mogu puno govoriti, jer još nisu objavljeni spiskovi s tačnim imenima ljudi koji će biti prekobrojni`, kazao je Vrhovac, istakavši da će spiskovi biti objavljeni u ponedjeljak.
Odlukom koju je u četvrtak popodne potpisao ministar odbrane Nikola Radovanović za 8.264 lica biće ponuđen produžetak ugovora, dok je viška 2.565 vojnika, oficira i službenika MO BiH. U broj viška vojnika uračunato je i 600 podoficira, kojima će biti ponuđeno da nastave službu u vojsci, ali kao obični vojnici.
Odlukom ministra Radovanovića predviđeno je da prekobrojni imaju mogućnost da u službi ostanu još šest ili 12 mjeseci, te da, u zavisnosti od potrebe, budu raspoređeni na neko drugo mjesto ili u međuvremenu ispune uvjete za odlazak u penziju. Prema procjenama, trenutno je najmanje 700 ovih lica koja već ispunjavaju uvjete za penzionisanje. Odluka o prekobrojnim civilnim licima u OS BiH još nije donesena.
`Najviše neregularnosti biće kod onih spiskova ljudi koji imaju čin podoficira, a kojima će biti ponuđeno da budu obični vojnici. Ljudi se raspituju preko veza i svojih ljudi o svom statusu, ali već sada je izvjesno da će biti mnogo problema. Neki oficiri koji su školovanje završavali i u SAD nisu prošli, dok je nekima bez ikakve škole namješteno da ostanu. O ovome će se još govoriti`, kazao je sagovornik `Nezavisnih` iz Oružanih snaga BiH.
Iz Ministarstva odbrane obećali su pomoć vojnicima koji će ostati bez posla, ali predstavnici sindikata ne vjeruju da će to biti od velike koristi.
`NATO-ov trast fond, koji se najčešće spominje, je samo zavaravanje javnosti. Ja sam pitao i generale i ministra kako misle preškolovati čovjeka koji ima 50 godina i za kojeg će biti dat novac da počene neku sasvim drugu karijeru. Vlada RS je obećala da će pomoći kod zbrinjavanja ovih ljudi, ali i to ide loše i tek kada vidim da li je i ta opcija propala, moći ću konkretnije govoriti`, kazao je Tomislav Vrhovac.