BANJALUKA - Agencija za prodaju nekretnina "Inžinjering-ekonomik" iz Banjaluke pokrenula je akciju povoljnije prodaje stanova za studente, kojom uz kupovinu stana student dobije 2.000 maraka podsticaja od agencije, a koje može dobiti kao stipendiju ili kroz plaćanje režija.
Prema riječima Milana Lepića, direktora Agencije "Inžinjering-ekonomik", akcija je pokrenuta kako bi se studentima i njihovim roditeljima omogućilo da kupe stan.
"Plaćanje mjesečne stanarine dođe isto kao i plaćanje rate kredita, s tim što u ovom drugom slučaju bar imaš svoj stan. Cijena kvadrata stana je 2.000 KM sa uračunatim PDV-om i ne razlikuje se od cijena koje nude druge agencije, osim što imamo ovu subvenciju od 2.000 KM za kupce koji do 1. oktobra kupe stan i ekstra mogućnost a to je da se ovaj stan može staviti pod hipoteku", kazao je Lepić.
On je dodao da su uslovi za kupovinu stana da kupac student ima upisan jedan semestar, da mu je ovjeren indeks i da nije bitno da li je redovan student, postdiplomac ili vanredan.
Gospa Vajagić, prodavac nekretnina u Agenciji "Euro Agent" iz Banjaluke, kazala je da ova agencija nema sličnu akciju, ali da je prodaja nekretnina dosta opala u posljednje dvije godine.
"Cijena stanova stalno pada. Starogradnja je od 1.500 do 1.700 u zavisnosti od lokacije, ali i to se ne može prodati jer vlasnici neće uopšte da spuste cijenu. Kupci traže stanove maksimalno do 100.000 maraka, a najviše kupuju mladi bračni parovi", kazala je Vajagićeva.
Milan Grubor, predsjednik Omladinskog savjeta RS, kazao je da je ova akcija za pohvalu jer društvo još nije prepoznalo ovaj problem koji postoji.
"Potrebno je da se što prije država uključi u subvenciranje kredita i za studente i mlade bračne parove", kazao je Grubor.
On je naveo da nemogućnost dobijanja kredita za kupovinu stana dovodi mlade u takvu situaciju da moraju otići iz zemlje, što potvrđuju neke procjene prema kojima će do 2052. godine u RS biti oko 400.000 stanovnika manje.
"Neka od rješenja koja mi nudimo jesu da država daje subvencije građevinskim firmama koje bi gradile stanove za mlade i studente", naveo je Grubor.