HAG - Suđenja Vojislavu Šešelju u Tribunalu u Hagu nastaviće se u utorak, 30. marta, najavio je danas predstavnik suda Kristijan Šartije (Christian Chartier).
U redovnom susretu s novinarima, Šartije je rekao da će u nastavku procesa iskaz dati jedan od preostala četiri svedoka koje je pozvalo pretresno veće predsedavajućeg Žana-Kloda Antonetija (Jean-Claude Antonetti).
Sudija Antoneti je ranije u sudnici napomenuo da ti svedoci imaju zdravstvene probleme i da stoga nije izvesno da će sva četvorica svedočiti.
Kraj saslušavanja svedoka pretresnog veća, koji je sudija Antoneti predvideo za maj, značiće i okončanje dokaznog postupka optužbe protiv Šešelja.
Šešelj će zatim, kako je najavio, uložiti zahtev za oslobađanje, zasnovan na tvrdnji da tužioci nisu dokazali nijedan navod iz optužnice protiv njega.
Ukoliko pretresno veće odbije taj zahtev ili ga delimično usvoji i odbaci deo optužbi, suđenje će se nastaviti dokaznim postupkom odbrane, za čiju je pripremu Šešelj zatražio dve godine, iako je ranije nagoveštavao da neće izvoditi dokaze u svoju odbranu.
Lider Srpske radikalne stranke optužen je za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93. Suđenje je - posle jednog neuspelog pokušaja okončanog Šešeljevim štrajkom glađu – počelo u novembru 2007.
Proces je bio prekinut od februara 2009. do januara ove godine zbog istrage o tvrdnjama svedoka optužbe da im je bilo prećeno.
U međuvremenu, Šešelj je jula 2009. osuđen na 15 meseci zatvora zbog nepoštovanja suda zato što je u jednoj od svojih knjiga objavio podatke o identitetu zaštićenih svedoka.
Tribunal je Šešelja, iz istog razloga, nedavno ponovo optužio za nepoštovanje suda, a on će se o krivici izjasniti 20. aprila.
Šešelj je u sudskom pritvoru u Sheveningenu od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao.