BiH

Sudovi u FBiH razmatraju tužbe izbjeglih i raseljenih Srba

Sudovi u FBiH razmatraju tužbe izbjeglih i raseljenih Srba
Sudovi u FBiH razmatraju tužbe izbjeglih i raseljenih Srba
Srna

BIJELjINA - Sudovi u Federaciji BiH /FBiH/ počeli su nakon osam godina da razmatraju tužbe izbjeglih i raseljenih Srba za uništenu imovinu sa područja Kalesije i Bihaća, rekao je danas Veljko Stevanović, predsjednik Saveza udruženja izbjeglih, raseljenih i povratnika Republike Srpske /RS/.

Sudovi pozive podnosiocima tužbi sa područja Kalesije i Bihaća šalju na adrese koje, uglavnom,  više nisu važeće.

Stevanović je pozvao podnosioce tužbi sa područja ovih opština da u petak, 29. jula, dođu u kancelariju Saveza u Bijeljinu radi dogovora o tome šta dalje činiti u vezi sa ovim procesom.

Vrijednost uništene imovine u Kalesiji po 105 tužbi iz 2003. godine iznosi 28.845.000 KM, dok je vrijednost imovine 19 podnosilaca tužbi iz Bihaća procijenjena na 5.900.000 KM, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare Saveza.

Stevanović je rekao da 90 odsto onih koji nisu odustali od tužbe moraju na vrijeme odabrati advokata da bi nastavili proces, jer ih ovaj savez ne može zastupati.

On je naglasio da su vlasti Srpske davno digle ruke od ovog problema.

"Kad smo pokrenuli proces, svi predstavnici saglasili su se da radimo pravu stvar, sa obećanjem da neće biti nikakvih problema, te da će maksimalno pomoći da bi se dokazalo da su vlasti FBiH rušile srpsku imovinu i vršile etničko čišćenje", naglasio je Stevanović, dodajući da su u toku procesa vlasti u "okrenule leđa ovim ljudima".

Član Upravnog odbora Saveza Stevika Lakić rekao je, u ime povratnika opštine Sapna, mjesto Rastošnica, da je u ovom, jednom od najvećih podmajevičkih sela, stepen povratka prijeratnog stanovništva veoma loš.

"Obnovljeno je tek oko osam odsto stambenog fonda, infrastruktura je u izuzetno lošem stanju i još nije urađen nijedan metar kvadratni. Jedan od najstarijih puteva u BiH Brčko - Zvornik još nije obnovljen, pa mještani koriste alternativni put izgrađen u toku rata", naveo je Lakić.

On smatra da, s obzirom na to da je protokol za izgradnju ovog puta davno potpisan, neko na nivou vlasti opstruiše izgradnju infrastrukture, bez koje nema povratka ljudi.

"Selo je uništeno 97 odsto, a niko nikada nije odgovarao za to. Vrijeme je da konačno neko bude prozvan i procesuiran", rekao je Lakić.

Sastanak u Bijeljini sa podnosiocima tužbi iz Kalesije biće održan 29. jula u 10.00 časova, a sa podnosiocima tužbi iz Bihaća istog dana u 12.00 časova. 

Najčitanije