TUZLA - Mještani naselja Bare kod Tuzle, gdje je Sulejman Talović sa porodicom, majkom Sabirom, ocem Suljom i sestrom, živio u izbjeglištvu nakon napuštanja rodne Cerske kod Vlasenice, šokirani su viješću o zločinu u Solt Lejk Sitiju.
O ubistvima koje je počinio osamnaestogodišnji Sulejman čuli su od rodbine raseljene po Americi. Niko od njih ne zna detalje, ali se ne mogu načuditi šta je to navelo Sulejmana da puca po nedužnim civilima.
`Znam čitavu familiju Talović, svi su tako dobri i fini ljudi i ne mogu da povjerujem da je istina da je Suljin sin pobio te ljude. Ovdje su bili divne komšije, a tamo, ko zna šta se desilo. Mali se sigurno počeo drogirati, jer svi naši ljudi koji su u Americi izgube kontrolu nad djecom`, kazao je juče Omer Johić iz Cerske, kod Vlasenice, doratni komšija Talovića.
Talovići su se, priča Zijad Čerkić, njihov prvi komšija, u srpsku napuštenu kuću u Barama kod Tuzle uselili 1994. godine. Bijeda ih je pratila sve do odlaska u Ameriku prije osam godina. Suljo je nadničio za sitne pare na njivama, orao, sijao, cijepao drva u šumama. Žena mu je pomagala, a sina Sulejmana i kćerku, kojoj se ne može sjetiti imena, bi vodili na njivu, jer ih nisu imali gdje ostaviti.
Komšije se prisjećaju da je Sulejman znao iščupati pokoji kukuruz na njivi, jer mu je bilo dosadno. Dječak je želio normalno djetinjstvo, bezbrižnu igru s vršnjacima, igračke... Umjesto toga, bio je više gladan nego sit.
Možda je, kažu poznanici Talovića, to siromaštvo u djetinjstvu, godinu dana skrivanja po podrinjskim šumama, prije nego što su se domogli Tuzle, ostavilo traga na tada sićušnog dječaka.
`Sanjali su o Americi. Sabira je sa djecom otišla 1998. godine, jer je imala braću i neku rodbinu, pa su joj oni pomogli. Poslije godinu je i Suljo za njima otišao. Nadali su se da će tamo imati bolji život. Ovdje im je nedostajalo svega, nisu imali ni obuće kako treba`, prisjeća se Zijad Čerkić.
Izbjeglice iz Cerske, koje još žive u Barama kod Tuzle, pitaju se kakva će sudbina, nakon šokantnog ubistva, zadesiti Sulju, Sabiru i njihovu kćerku.
Strahuju da će ih američka vlast protjerati u BiH. Kažu da je 18-godišnji Sulejman uništio američki san koji su imali nakon progona iz Cerske.
Safet Bajrić iz Cerske, čija sestra takođe živi u Americi, kaže da mu je žao nesretne sudbine Talovića.
Navodi da su, nakon odlaska `preko bare`, mnogima pomogli da se i oni domognu obećane zemlje.
Slali su papire rodbini i zahvaljujući njima, većina Talovića je daleko od rodne grude.