SARAJEVO - Suvad Đidić jučer je u Sudu BiH osuđen na devet godina zatvora zbog eksplozije u tržnom centru FIS Vitez.
U eksploziji koja se desila početkom oktobra 2008. godine poginuo je zaštitar u FIS-u Zvonko Barbić, zaposlenik Josip Šarić teško je povrijeđen, a sedam osoba lakše je povrijeđeno.
Đidić je osuđen za teško krivično djelo protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine. Optužnica ga je teretila da je napravio eksplozivnu napravu koja je eksplodirala u tržnom centru u Vitezu. Prvobitna optužnica Đidića je teretila za terorizam.
"Suvad Đidić je na traženje nepoznate osobe napravio eksplozivnu napravu, iako je znao da takva naprava može biti upotrijebljena na mjestima gdje se okupljaju ljudi, poput tržnog centra FIS", kazao je Šaban Maksumić, predsjedavajući Sudskog vijeća, koje je donijelo nepravomoćnu presudu.
U presudi je istaknuto da je nepoznata osoba uzela eksplozivnu napravu od Đidića, odnijela je na policu odjeljenja za posuđe u FIS-u. Bomba je kasnije eksplodirala u ruci zaštitara.
Obrazlažući presudu sudija Maksumić je kazao da su navodi optužnice dokazani van svake razumne sumnje.
"Tokom ovog postupka saslušali smo 25 svjedoka optužbe i tri vještaka. I sam optuženi je priznao da je napravio eksplozivnu napravu koju je od njega tražilo nepoznato lice u namjeri da nekoga zastraši. Optuženi je kazao da je napravu napravio po sjećanju iz JNA, te da je eksploziv našao na smetljištu", rekao je Maksumić, istakavši da je Đidić za pravljenje ove eksplozivne naprave trebao dobiti 1.000 KM.
Za krivično djelo za koje je Đidić osuđen predviđena je kazna zatvora od jedne do 12 godina.
"Olakšavajuće okolnosti su što optuženi nije bio ranije osuđivan i što je otac dvoje maloljetne djece. Otežavajuća okolnost je što u ovom krivičnom djelu ne samo da je stradala jedna osoba, nego je ugrožen osjećaj sigurnosti svih građana BiH", kazao je Maksumić.
Đidiću je jučer produžen pritvor. U kaznu zatvora će mu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od oktobra 2008. godine.
I advokat optuženog i tužilaštvo jučer su najavili da će se žaliti na presudu.
"Tužilaštvo nema nijedan validan dokaz da je naprava koju je napravio Đidić eksplodirala u FIS-u. On jeste nešto napravio, ali to nije eksplodiralo u FIS-u", naglasio je Hamdo Kulenović, Đidićev advokat.
Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH, rekao je da će Tužilaštvo najvjerovatnije tražiti veću kaznu.
"Ovo nije kraj istrage. Nastavljamo raditi na ovom slučaju i nećemo se zaustaviti dok ne pronađemo nalogodavce ovog čina", dodao je Grubešić.
Za eksploziju u FIS-u ranije je u Sudu BiH na dvije godine zatvora pravosnažno osuđen Amir Ibrahimi nakon priznanja krivice. Njega je optužnica teretila da je nepoznatu osobu uputio Đidiću i rekao joj da on može napraviti bombu.
Nezadovoljstvo
Izricanju presuda prisustvovao je i Josip Šarić, uposlenik FIS-a, koji je u eksploziji zadobio teške povrede.
"Ovakva presuda je sramotna za sve u državi. Ljudi za obični pokušaj ubistva dobiju pet ili šest godina. Ovo je montirani proces jer nisu pronađeni nalogodavci ovog zločina", kazao je Šarić i izrazio nadu da jučerašnja presuda nije kraj suđenja za eksploziju u FIS-u.
"Nadam se, kao i svi građani BiH, da ovo nije kraj i da će i nalogodavci biti osuđeni. Ako je ovo kraj, onda služi na sramotu tužiteljstva i ostalih koji nisu uložili truda da odrade svoj posao kako treba", rekao je Šarić.