Ministarstvo vanjskih poslova BiH bilo je samo "poštar" u obavještavanju Ministarstva vanjskih poslova Srbije da Sporazum o dvojnim državljanstvima više ne važi, jer je takav akt pripremilo Ministarstvo civilnih poslova BiH u prošlom sazivu, kaže u intervjuu za "Nezavisne" šef bh. diplomatije Sven Alkalaj.
Ocjenjujući lošim po BiH blokadu rada Vijeća ministara BiH, Alkalaj smatra da reforma policije i odluka o prolongiranju primjene odluke o kvaliteti tečnih naftnih goriva nisu povezani i uslovljeni jedno drugim.
NN: Zašto se o svom potezu da obavijestite Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) Srbije da više ne važe dvojna državljanstva između dvije zemlje niste konsultovali u Vijeću ministara i Predsjedništvu BiH?
ALKALAJ: Pošto se ne radi o aktu koji definiše aktivnost i opseg rada MVP-a, mi smo samo proslijedili dopis koji je napravljen u Ministarstvu civilnih poslova BiH, koje se bavi državljanstvima. Prema tome, mi smo u ovom slučaju bili poštari, jer Ministarstvo civilnih poslova nema nijednu mogućnost komuniciranja sa državama. Sve ide preko MVP-a. Nije stvar u tome da se nismo konsultirali, jer su određene konsultacije završene u Ministarstvu civilnih poslova i mi nemamo pravo da se petljamo u njihove kompetencije.
NN: Ako sam Vas dobro shvatio, tu je odluku donio bivši ministar civilnih poslova Safet Halilović i ako bi neko trebalo da bude `odgovoran`, onda je to ministar Halilović?
ALKALAJ: Inicijativa i ide od nadležnog ministarstva, jer mi nismo zaduženi za pitanja državljanstva. To su isključivo civilni poslovi, izrade civilnih i službenih pasoša, a MVP je jedino zaduženo za izdavanje diplomatskih pasoša, o čemu postoji pravilnik.
NN: Da li će Vaš akt kojim ste obavijestili MVP Srbije da više ne važe dvojna državljanstva imati posljedice po ljude koji ih imaju?
ALKALAJ: On neće izazvati nikakve posljedice. Ljudi koji već imaju dvojna državljanstva moći će ih i dalje koristiti. Međutim, neće se moći vaditi nova državljanstva. Ali, to nije veliki broj, mislim da se radi o oko 2.000 ljudi koji posjeduju dvojna državljanstva i taj podatak sam pročitao negdje u medijima. Došlo je do nepotrebnog dizanja galame. Baš sam u Zagrebu imao susret s ministrom inostranih poslova Srbije Vukom Draškovićem i vrlo smo otvoreno razgovarali o tim pitanjima, da vidimo kako da prevaziđemo novonastalu situaciju i da ne pogodimo građane. Ja sam predložio rješenje koje može biti elegantno za sve građane BiH.
NN: Na koje rješenje mislite?
ALKALAJ: Na rješenje da se ukine famozni član 17, koji se nalazi u zakonskoj proceduri, u parlamentu, i koji je već dva puta skidan sa dnevnog reda baš zbog glasova poslanika iz RS.
NN: Kako komentirate zahtjev SDS-a za Vašom smjenom zbog ovoga slučaja?
ALKALAJ: To je pravo svih političara. Ali, mislim da nisu dovoljno ušli u materiju i da se nepotrebno digla povika da smo ukinuli nešto sa Srbijom, jer mi sa Srbijom i ljudima u Srbiji imamo i dalje dobre odnose i ovo te odnose neće poremetiti. To što je uslijedio zahtjev gospodina Momčila Novakovića za moju smjenu je njegovo ustavno i parlamentarno pravo.
NN: Dijelite li mišljenje da velika većina bh. ambasadora u svijetu nije diplomatski odškolovana, da su poslani u svijet zbog političke podobnosti i da nanose veliku štetu našoj državi u svijetu?
ALKALAJ: Imamo primjera da profesionalnost nije na nivou na kojem bi trebalo da bude. Međutim, ipak od nastanka MVP-a imamo veliki broj odškolovanih, karijernih diplomata i pošto sam jedan od njih uvijek ću se zalagati da stručnost i profesionalnost budu na prvom mjestu kod izbora.
NN: Kako mislite popraviti loš, da ne kažem katastrofalan imidž BiH u svijetu?
ALKALAJ: Najprije da uspostavimo kriterije i biramo kvalitetne kadrove: od trećeg sekretara, atašea, pa do ambasadora. Pokušaćemo da dogovorimo koje to minimalne kriterije ambasador mora da zadovolji. A to su prijašnje iskustvo, rad na određenim poslovima, pa onda znanje jezika, što je nešto bez čega se ne može.
NN: Kako komentirate blokadu rada Vijeća ministara BiH i međusobne optužbe bošnjačkih i srpskih ministara?
ALKALAJ: Imam o tome svoje mišljenje. Mislim da smo možda preambiciozno pripremili dnevni red za sjednicu od utorka koji se sastojao od velikog broja veoma teških tačaka o kojima nije postojala saglasnost. Prije svega mislim na tačke koje prošli saziv Vijeća ministara nije riješio za godinu i nešto dana, koje se vuku i o čemu se nije mogla postići saglasnost. Najbolja namjera gospodina Nikole Špirića je bila da pospremimo ono što je ostalo i krenemo naprijed, ali mislim da smo se mi svi članovi Vijeća ministara opteretili veoma teškim pitanjima.
NN: Kako onda odblokirati rad Vijeća ministara, jer mnogi vjeruju da je proces reforme policije uslovljen neusvajanjem odluke o kvalitetu goriva i obrnuto?
ALKALAJ: Ja bih tu koristio pristup predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića, kojeg veoma cijenim. On je na sjednicama Predsjedništva krenuo s onim temama o kojima postoji saglasnost, a koje čine iskorak naprijed.
NN: Ali, u pitanju su dvije ključne stvari koje nemaju vremena za čekanje; reforma policije, zbog potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, te odluka o kvalitetu goriva, koja bi omogućila početak rada u Rafineriji u Bosanskom Brodu?
ALKALAJ: Slažem se da su to dvije urgentne stvari. Ali, mislim da je povezivanje tih stvari u sferi spekulacija. Mi moramo nekako krenuti naprijed. Trebamo pomoći da Rafinerija Bosanski Brod počne s radom, jer je to strateško pitanje ne samo za RS, već i za BiH. To je jedna od najmodernijih rafinerija na Balkanu, kojoj je u ravni možda jedino sisačka.
NN: Da li ćete onda glasati za odluku o prolongiranju primjene odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva neophodnu za proizvodnju u Rafineriji?
ALKALAJ: Nisam upoznat s ugovorom s Rusima, ali sam na sjednici Odbora za ekonomiju naveo nekoliko stvari koje su ušle u zapisnik. A to su malo više podataka o firmi, bonitet firme, da imamo dovoljno elemenata da dignemo ruku pune savjesti. Da sutra budemo sigurni da će se sve obaveze izvršavati. Najveća bi mi radost bila da vidim baklju koja gori iz rafinerije.
`Postoji praksa podnošenja ostavki svih ambasadora`
NN: Podržavate li inicijativu člana Predsjedništva BiH Željka Komšića da svi bh. ambasadori u svijetu podnesu pismene ostavke, nakon čega bi Predsjedništvo razmotrilo rad svakog ponaosob?
ALKALAJ: Ja nisam u prilici da to podržavam ili ne podržavam. Ali, mogu reći da takva praksa u svijetu postoji. Da li će ona biti primijenjena u BiH ne znam, jer će tako biti samo ukoliko se sva tri člana Predsjedništva usaglase, a onda bi tek na nama bilo da za Predsjedništvo pripremimo odgovarajuću dokumentaciju i izvještaje.