BiH

Svi ćute o paljenju i rušenju desetina srpskih crkava i kapela u FBiH

Svi ćute o paljenju i rušenju desetina srpskih crkava i kapela u FBiH
Foto: Srna | Jedna od uništenih crkava

ISTOČNO SARAJEVO - Pokušaj Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH da dobije odgovor na pitanje ko je popalio i porušio desetine pravoslavnih crkava i kapela bio je bezuspješan u FBiH.

Šta treba da znate

  • Odbor pitao ko je porušio 23 srpske svetinje
  • Odgovora nema od bošnjačkih lidera
  • Pitanje upućeno i Islamskoj zajednici u BiH
  • Navode primjere uništenih crkava i kapela

Pitanje o tome postavili su bošnjačkim liderima, ali i Islamskoj zajednici u BiH. Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, kaže da im nije odgovorila nijedna politička stranka, ali ni Islamska zajednica u BiH.

Hoće li biti odgovora

"Ne vjerujem da će iko odgovoriti", rekao je Radanović za "Nezavisne novine".

On ističe da su u pitanju dešavanja iz proteklog rata i da to ne zastarijeva, te da bi i nadležno tužilaštvo trebalo da reaguje.

"Naravno da bi neko trebalo da nazove i da kaže - objavljujete materijale, dajte da vidimo kad je to rađeno", istakao je Radanović.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić kaže da politika u FBiH očigledno sprovodi one političke ciljeve iz devedesetih godina prošlog vijeka, a to je da otjeraju sve Srbe, a "najlakše će ih otjerati sa onog mjesta gdje se Srbi jedino smiju slobodno okupljati, a to je crkva".

Ćutanje koje je glasno

"Njihovo ćutanje govori da Srbima nema mjesta u FBiH i da politiku devedesetih žele da sprovedu bar u ovom trenutku na teritoriji FBiH, a intencija je i da se Srbi protjeraju iz čitave BiH", rekao je Kojić za "Nezavisne novine".

Možda vas zanima i:

Srbima bespravno zauzimaju zemlju u FBiH, grade objekte

Iz Odbora napominju da su do sada javno pitali za 23 crkve i kapele, ali da odgovora bošnjačkih lidera nema.

"Oni znaju da je njihova predominantno muslimanska armija popalila i srušila sve crkve i kapele koje je mogla. Samo tamo gdje su bili strani novinari i Unprofor oni su glumili dobre multietničke političare", ističe se u saopštenju Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.

Tuzla, Mostar, Zenica...

Naglašavaju da su do sada pitali za srpske crkve i kapele u Požarnici kod Tuzle, u Bilješevu kod Kaknja, za Saborni hram u Mostaru, Gradišću pored Zenice, Stog i Čardak/Gostović kod Zavidovića, Dubnicu kod Kalesije.

Oni su pitali i za srušene srpske svetinje u Goraždu, te Majkić Japri, Milanovcu, Kljevcima, Budimlić Japri, Karauli kod Kaknja, Mutnici kod Zenice, Jelašinovcima, Lipniku i Dabru.

"U narednom periodu ćemo pitati za desetine crkava i kapela koje je popalila predominantno muslimanska vojska. Ali odgovora nema ni od Konakovića, ni od Izetbegovića, ni od Nikšića. Ćute. Znaju da je njihova vojska rušila srpske hrišćanske hramove", naglasili su iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.

Podsjećajući na izjavu koju su bošnjački lideri potpisali u martu u Sarajevu pod pokroviteljstvom Islamske zajednice u BiH, u kojoj tvrde da je njihova vojska "čuvala vjerske objekte drugih naroda", iz Odbora su upitali bošnjačke političare - ko je uništio srpski pravoslavni manastir Svete Trojice u Vozući koji je izgradio kralj Dragutin u 14. vijeku? Navode da je Vozuću 1995. godine okupirao odred "El mudžahedin".

Iznijeli i dokaze

Iz Odbora pitaju i ko je uništio Crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u mjestu Osredak kod Cazina izgrađenu u 9. vijeku i napominju da je ovo područje kontrolisala 101. muslimanska brigada.

"Ko je uništio pravoslavnu kapelu u naselju Lučani kod Zenice?", pitaju iz Odbora i navode da je Zenicu kontrolisala Sedma muslimanska brigada.

Iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH upitali su bošnjačke lidere i ko je uništio pravoslavnu kapelu u naselju Viduša kod Kaknja, koji je, kako navode, kontrolisao kakanjski bataljon Sedme muslimanske brigade.

Budući da im niko od bošnjačkih političara nije odgovorio na to pitanje, iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH su upitali i Islamsku zajednicu u BiH ko je uništio objekte Srpske pravoslavne crkve (SPC) u proteklom ratu na teritoriji pod kontrolom Armije RBiH. Svoje pitanje Odbor je potkrijepio i fotografijama uništenih objekata Srpske pravoslavne crkve.

Iz Odbora podsjećaju da je Islamska zajednica bila inicijator izjave o "osudi islamofobije i lažnih narativa o Bošnjacima i BiH" i da je izjavu potpisao i poglavar zajednice Husein Kavazović. Od Islamske zajednice traži se izjašnjenje o dijelu izjave u kojoj se navodi da bošnjačka vojska nije rušila crkve, kapele i parohijske domove, pri čemu iz Odbora navode primjere spaljenih, miniranih i uništenih objekata Srpske pravoslavne crkve u proteklom ratu u BiH, prenosi Srna.

Najčitanije