BiH

Tegeltija: FBiH uništava UIO

Tegeltija: FBiH uništava UIO
Tegeltija: FBiH uništava UIO
Dejan Šajinović, Nataša Krsman

SARAJEVO, BANJALUKA - Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nije juče dao saglasnost za inicijativu Vlade RS za uvođenje diferencirane stope poreza na dodatnu vrijednost (PDV) u BiH.

Kako je potvrđeno nakon sjednice, protiv uvođenja diferencirane stope PDV-a bili su članovi UO UIO iz FBiH i BiH, dok su predstavnici RS glasali za.

"Odjel za makroekonomsku analizu dobio je zaduženje od UO UIO da razmotri inicijativu Vlade RS za uvođenje diferencirane stope PDV-a. Nakon opsežne analize koja je dostavljena članovima UIO zaključeno je da ne bio bilo dobro uvoditi diferenciranu stopu PDV-a u BiH", rekao je Ratko Kovačević, načelnik Službe za informisanje UIO BiH.

Izmjene Zakona o PDV-u ne mogu se vršiti bez saglasnosti UO UIO, zbog čega neće biti moguće sprovesti u djelo inicijativu Vlade RS da se na neke proizvode umanji stopa PDV-a.

UO UIO juče nije imao konsenzus u vezi s utvrđivanjem privremenih koeficijenata za posljednja tri mjeseca ove godine, a kako smo saznali, članovi iz FBiH izrazili su sumnju u raspodjelu prihoda.

Protiv uvođenja diferencirane stope PDV-a bili su članovi UO UIO iz FBiH i BiH

Sada su koeficijenti 63,48 za FBiH, odnosno 32,97 za RS, a trebalo je da budu 62,94 za FBiH i 33,51 za RS, ali to nije prihvaćeno.

Vlada RS je početkom ove godine predložila da bude smanjena stopa PDV-a na osnovne životne namirnice, a da se poveća stopa na luksuz, čime bi se kompenzirao manjak.

Zoran Tegeltija, ministar finansija RS, rekao je da je razočaran sa obje jučerašnje odluke Upravnog odbora UIO. Istakao je da je za RS mnogo gore što nisu usvojeni koeficijenti od odluke o diferenciranim stopama.

"To nije dobro prije svega za RS, koja gubi dio prihoda. Ali, za mene je mnogo gore što FBiH svojim postupcima svjesno ili nesvjesno ruši i uništava UIO. Ne znam zašto to rade, jer je UIO vrlo važna državna institucija, a oni je svojim postupcima ruše", rekao je Tegeltija.

Govoreći o odbijanju uvođenja diferencirane stope PDV-a, naglasio je da je Vlada RS očekivala da će FBiH odbiti ovu inicijativu, ali da su nekorektni što su dozvolili da prođe toliko vremena, iako su otpočetka znali da neće prihvatiti prijedlog RS. Rekao je da će dati svoj komentar nakon što Vlada RS zauzme stav.

"Moramo sačekati pismeno obrazloženje i onda će Vlada preduzeti mjere koje bude smatala da su neophodne. Žao mi je što je ovako dugo trajalo, mi smo u principu znali stav FBiH samo smo izgubili vrijeme u ovom nepotrebnom čekanju", naglasio je Tegeltija.

Miloš Todorović, ekonomski ekspert, smatra da će se nedonošenje odluke o koeficijentima dugoročno loše odraziti na stabilnost BiH, jer će se nastaviti tenzije između entiteta u vezi s raspodjelom prihoda. Rekao je da je za građane mnogo gore što nije donesena odluka o diferenciranoj stopi PDV-a.

"Imaće negativne implikacije ne samo na RS, nego na sve najugroženije građane u cijeloj BiH. Većina zemalja ima diferenciranu stopu, jer je to instrument kojim se faktički pomaže ugroženim kategorijama stanovništva", kazao je Todorović.

Dodao je da je za BiH pitanje diferencirane stope krucijalno, jer postoji vrlo mali broj građana kojem životne namirnice nisu glavna stavka u budžetu.

"Najveća stavka u budžetu kod nas je hrana, odjeća i obuća. Bilo bi višestruko pozitivnih efekata da je ona uvedena i zaista ne znam zašto nisu pristali da se to uradi", rekao je Todorović.

Vlada RS je početkom ove godine predložila da bude smanjena stopa PDV-a na osnovne životne namirnice, a da se poveća stopa na luksuz, čime bi se kompenzovao manjak

Dragovan Petrović, predsjednik Udruženja potrošača RS, kaže da je očekivao da političari neće imati sluha za socijalne potrebe svojih građana.

"Ponovo se prelomilo po leđima građana. Vjerovatno su to uradili jer smatraju da bi to poremetilo punjenje budžeta. Dakle, ostajemo tamo gdje jesmo, ostaje dosadašnja stopa. Mi smo oguglali na tu stopu i navikli se na ovakvo stanje", rekao je Petrović.

Murisa Marić, predsjednik Udruženja potrošača "Don", govori da bi bilo bolje da BiH ima diferenciranu stopu PDV-a, ali je izrazila mišljenje da efekte ne bi osjetili građani, jer bi trgovci odbili da smanje cijene kako bi povećali svoju zaradu.

Najčitanije