SARAJEVO – Predsjednik SDA Sulejman Tihić izjavio je juče da će do sredine sedmice čekati poziv iz Stranke za BiH za nastavak pregovora o konstituisanju vlasti u FBiH, a ukoliko taj poziv izostane, vjerovatno će sam sazvati sastanak.
`Pregovori su trebali biti nastavljeni u prošli petak, u zgradi Predsjedništva BiH. Ja nisam odgodio taj sastanak i ne mogu govoriti o novom terminu njegovog održavanja, ali sam spreman isti dan odgovoriti na poziv. Istina, od mene je zatraženo sedam do deset dana za neke unutarstranačke konsultacije u Stranci za BiH i ja sam to ispoštovao`, kaže Tihić i cijeni da je dio posla mogao biti urađen na sjednici Doma naroda parlamenta FBiH prošle sedmice.
`Iz Stranke za BiH je zatraženo dodatno vrijeme i ja sada čekam njihov poziv`, kaže Tihić, te napominje da će, ukoliko on bude sazivao sastanak za nastavak pregovora, pozvati predstavnike četiri stranke koje bi uz SDA trebalo da budu uključene u formiranje vlasti u FBiH: Stranku za BiH, HDZ BiH, HDZ 1990, te SNSD.
U Stranci za BiH nemaju ništa protiv da Tihić preuzme inicijativu, te napominju da je njihov čelnik Safet Halilović zadužen za nove sastanke radnih grupa, kazavši da ne znaju šta je do sada uradio. Halilović se juče nije javljao na telefon.
Do prekida pregovora o raspodjeli pozicija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti u FBiH je došlo nakon što su iz SBiH najavili da će jedan od dva bošnjačka delegata za Dom naroda parlamenta BiH biti Mirnes Ajanović, lider BOSS-a. Iz SDA su se ovome usprotivili, pojasnivši da se ne slažu s nastojanjima da se u vlast uvedu stranke koje to nisu obezbijedile izbornim rezultatom. Dodatno usložnjavanje pregovora nastalo je kada su iz SNSD-a najavili da insistiraju na Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica u Vladi FBiH, što je jedan od prioriteta SDA. Problem bi moglo predstavljati i to što dva HDZ-a ne mogu da se dogovore kako da podijele pozicije koje pripadaju predstavnicima hrvatskog naroda.
Prema Ustavu FBiH, Vlada FBiH sastoji se od osam ministara iz reda bošnjačkog, pet ministara iz reda hrvatskog i tri ministra iz reda srpskog naroda. Jednog ministra iz reda ostalih može imenovati premijer iz kvote najbrojnijeg konstitutivnog naroda. Ustav FBiH predviđa i da se šest ključnih pozicija u vlasti: premijer, predsjedavajući domova parlamenta FBiH, predsjednici Vrhovnog i Ustavnog suda FBiH, te glavni federalni tužilac, raspodijele tako da najviše po dvije popunjavaju predstavnici jednog naroda. Za sada su popunjena mjesta u sudovima i tužilaštvu i to sa dva predstavnika Srba i jednim predstavnikom Bošnjaka, a već je najavljeno da će premijer FBiH i predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH biti iz reda Bošnjaka.