BIJELjINA - Predsjednica Regionalnog udruženja nestalih lica sa prostora Semberije i Majevice Smilja Mitrović rekla je da se u sembersko-majevičkom kraju traga za još 89 nestalih lica i da je nedopustiva inertnost odgovornih institucija u rješavanju ovog problema.
Mitrovićeva, koja je i član Savjetodavnog odbora Instituta za nestala lica BiH, izrazila je ogorčenje zbog činjenice da ni nakon 16 godina na desetine porodica u ovom kraju, kao ni stotine u BiH, ne znaju sudbinu svojih najmilijih.
"Nemamo informacije o grobnim mjestima, nemamo dovoljno svjedoka, kao ni dovoljno aktivnih ljudi na terenu koji bi se uključili u traženje. Za svih 207 grobnica u BiH odgovorni su dobro upućeni gdje se one nalaze, ali mi ne možemo dobiti tu informaciju, neće da kažu - ni jedna, ni druga ni treća strana", kaže Mitrovićeva za Srnu povodom Međunarodnog dana nestalih koji se obilježava sutra.
Mitrovićeva tvrdi da ljudi u Savjetodavnom odboru rade i pokušavaju da pronađu nestale, ali da taj posao "ne ide kako treba", kao i da ne zna u čemu je problem "osim, što uvijek dobijaju odgovor da ne postoji dovoljno informacija".
"Od 1995. godine do danas uspjela sam pronaći 4 000 lica da bi se došlo do istine i da bi porodice nestalih našle mir", rekla je Mitrovićeva, dodavši da je od te godine ukupno nestalih Srba bilo 5 700, među kojima ima civila, vojnika, žena i djece.
Mitrovićeva je ocijenila da nije dobra saradnja sa ovim institucijama, kao ni sa Republičkom organizacijom nestalih, te da je 79 pronađenih i identifikovanih za četiri godine izuzetno mali broj.
"Poznato je da u Istočnom Sarajevu imamo identifikovana lica koja porodice neće da preuzmu. Zaista ne znam šta se sada dešava", rekla je Smilja Mitrović, majka nestalog borca VRS.
Ona kaže da sada iskopavanje grobnica ide preko Tužilaštva BiH, odakle na prijave o traženju nestalih najčešće stiže odgovor da nemaju mogućnosti i dovoljno ljudi da provjere da li se u nekoj od 207 grobnica u BiH nalaze posmrtni ostaci.
Regionalno udruženje nestalih Semberije i Majevice obilježiće Dan nestalih RS 15. septembra u Bijeljini, jer, kako kaže Mitrovićeva, ova asocijacija nema sredstava da njeni predstavnici sutra idu na centralnu manifestaciju na Ozrenu.
Udruženje nestalih Semberije i Majevice ima 36 članova.
(Foto: Ilustracija)