BiH

Traže preispitivanje opravdanosti postojanja upravnih i nadzornih odbora

Srna

BANJALUKA - Ombudsmani za ljudska prava BiH uputili su inicijativu Parlamentarnoj skupštini BiH, Narodnoj skupštini Republike Srpske, Parlamentu FBiH i Skupštini distrikta Brčko za preispitivanje opravdanosti postojanja upravnih i nadzornih odbora u javnim ustanovama.

U javnim preduzećima i ustanovama u nadzorne i upravne odbore imenuju se lica bez odgovarajućih kvalifikacija, kao i lica u sukobu interesa, navode iz institucije ombudsmana za ljudska prava BiH.

U ovoj oblasti, kako navode ombudsmani za ljudska prava, i dalje je prisutna korupcija, kao i brojne afere postavljanja nekompetentnih ljudi "po stranačkoj liniji".

Ombudsmani navode da je sve izraženija praksa da se prilikom imenovanja upravljačkih tijela javnih ustanova ne poštuje načelo zakonitosti i da se za njihovo finansiranje izdvajaju značajna finansijska sredstva.

Postupajući u predmetima koji se odnose na vladina i ministarska imenovanja, ombudsmani navode da su uočili da se promjene u strukturama vlasti automatski reflektuju i na promjenu upravljačke strukture u regulisanim organima.

"U ovakvoj atmosferi uloga upravnih ili nadzornih odbora je izgubila smisao", navodi se u saopštenju institucije ombudsmana za ljudska prava BiH.

Iz ove institucije podsjećaju da su u 2013. godini zaprimili 100 prigovora na proceduru imenovanja na pozicije u regulisanim organima i 13 na postupak razrješenja. Od toga se 58 prigovora odnosilo na organe upravljanja i rukovođenja javnih ustanova.

Najčitanije