SARAJEVO - Tužilaštvo BiH pokrenulo je istragu o nezakonitim zapošljavanjima u bh. misiji u Ujedinjenim nacijama nakon što je prije nekoliko mjeseci NN lice podnijelo krivičnu prijavu zbog toga.
Kako smo juče saznali u Ministarstvu inostranih poslova (MIP) BiH, tužilac je zahtijevao uvid u određenu dokumentaciju zbog angažovanja diplomata po ugovoru o djelu u Misiji BiH u Njujorku iako to nije uobičajeno u diplomatskoj praksi.
Sven Alkalaj, ministar inostranih poslova BiH, imenovao je prošle godine za savjetnika u Misiji BiH pri UN-u pijanistu Sašu Toperića, a potom i novinara Erola Avdovića za trećeg sekretara u bh. misiji u Njujorku.
Kako su mediji ranije pisali, Avdović i Toperić dobili su plate od oko 3.000 KM iako su angažovani po ugovoru o djelu. Iz Agencije za državnu službu BiH objasnili su da se po ugovru o djelu angažuju službenici samo u slučaju prijeke potrebe do raspisivanja konkursa i ukoliko ta mjesta nisu predviđena sistematizacijom.
U Sektoru za multilateralu u Ministarstvu inotsranih poslova BiH, juče su kazali da zapošljavanja nisu u njihovoj nadležnosti, ali su potvrdili da se Avdović sam povukao iz Misije BiH u Njujorku.
Na veb stranici Misije BiH pri UN-u navodi se da je Toperić dio osoblja na poziciji savjetnika.
U Sektoru za opšte poslove MIP-a, koji je nadležan za radnopravni status, kazali su nam da nemaju dovoljno informacija o zapošljavanju po ugovoru o djelu u ovoj misiji, ali ni o aktivnostima Tužilaštva BiH.
Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, rekao nam je da nemaju običaj komentarisati aktivnosti koje se vode u istražnim radnjama.
Koordinacioni tim za UN, koji je formiran prilikom lobiranja za ulazak BiH u nestalno članstvo Savjeta bezbjednosti, odavno je sugerisao da treba prekinuti sa praksom ugovornih diplomata, te da hitno treba popuniti dva mjesta iz postojeće sistematizacije.
U međuvremenu je Savjet ministara BiH usvojio novu sistematizaciju u Misiji BiH u UN-u, pa je povećan broj diplomata, a šest ljudi raspoređeno je i na radna mjesta u sjedištu MIP-a zbog obaveza BiH kao nestalne članice Savjeta bezbjednosti UN-a od 1. januara ove godine.