ISTOČNO SARAJEVO Marko Samardžija, Damir Brekalo i Dragan Šunjić, pritvorenici KPZ "Kula" u Istočnom Sarajevu, koji od 8. januara štrajkuju glađu, prebačeni su u subotu naveče u bolnicu "Kasindo", a njihovo zdravstveno stanje je stabilno.
Ovu informaciju potvrdili su juče `Nezavisnim` ljekari bolnice `Kasindo` u Istočnom Sarajevu.
Prema riječima dežurnih ljekara, juče je u bolnicu primljen i pritvorenik Neđo Samardžić, koji je u poslijepodnevnim satima, nakon što je primio infuziju, vraćen u KPZ `Kula`.
Pored ove trojice pritvorenika, u bolnici `Kasindo` na liječenju se odranije nalaze i pritvorenici KPZ `Kula` Zdravko Mihaljević Pijuk, Nenad Tomašević i Goran Damjanović. Jedan od njih smješten je u bolnicu zbog bolesti, dok su druga dvojica primljena zbog zdravstvenih problema prouzrokovanih gladovanjem.
`Niko od pritvorenika koji se nalaze u bolnici nije vitalno ugrožen, a njihovo zdravstveno stanje je stabilno. Jedino Mihaljević odranije ima zdravstvene probleme s bubrezima`, rekla je dežurna doktorica u bolnici `Kasindo`.
U štrajk glađu stupilo je 38 osumnjičenih i osuđenih za ratne zločine, koji su na zatvorske kazne osuđeni u Sudu BiH i koji ih izdržavaju u KPZ `Kula`, te u pritvorskoj jedinici Suda BiH i KPZ Zenica. Oni traže da im se sudi po Krivičnom zakonu SFRJ, koji je bio na snazi kada su počinjena krivična djela koja im se stavljaju na teret, a ne po KZ BiH iz 2003. godine po kojem su presuđeni.