BiH

U nedjelju blokada magistralnog puta Sarajevo - Tuzla

Agencije

SARAJEVO - Opštinsko vijeće Olova pozvalo je građane da u nedjelju na sat vremena blokiraju magistralni put Sarajevo - Tuzla u ovom mjestu i tako skrenu pažnju javnosti pred zasjedanje Doma naroda Parlamenta Federacije BiH na kome bi delegati trebalo da se izjasne o inicijativi opštine Olovo za izdvajanje iz sastava Zeničko-dobojskog kantona i pripajanje Kantonu Sarajevo.

Federalni mediji prenose da je Opštinsko vijeće donijelo odluku da pozove građane da mirnim protestom od 12.00 do 69.00 časova pošalju poruku poslanicima uoči nastavka sjednice Doma naroda federalnog Parlamenta, koji će se u ponedjeljak, 19. aprila, izjašnjavati o prijedlogu Zakona o Federalnim jedinicama.

Ovim protestom Olovljani žele podsjetiti da je izvor velikog broja ekonomskih i socijalnih problema izazvan nelogičnom administrativnom pripadnošću Olova Zeničko-dobojskom kantonu.

Masovno iseljavanje stanovnika, upućivanje na liječenje u Zenicu, koja je udaljena 120 kilometara, samo su neki od razloga zbog kojih građani Olova već 15 godina pokušavaju naći izlaz iz kantona.

Najčitanije