BiH

Nezakonita imenovanja: U policiji vještačili pedagog i dva psihologa

Nezakonita imenovanja: U policiji vještačili pedagog i dva psihologa
Nezakonita imenovanja: U policiji vještačili pedagog i dva psihologa
Nikola Vidačković, Foto:V.Tripić

BANJALUKA - Nezakonitim imenovanjem tri nestručne osobe na funkciju vještaka u Kriminalističko-tehničkom centru pri Ministarstvu unutrašnjih poslova RS za više hiljada subjekata je u proteklih devet godina nanesena kako materijalna šteta, koja može ići i do 50 miliona KM, tako i duševna bol, ustvrdio je juče Dane Branković, jedan od najcjenjenijih sudskih vještaka u BiH, bivši profesor i direktor škole u Banjaluci i bivši pripadnik policije.

Ta sporna trojka vještaka je radila na slučajevima vještačenja pečata, potpisa, hartija i slično u sudskim sporovima, a po zanimanju su pedagozi i psiholozi. Oni su se, kako kaže Branković, do 2008. godine u Kriminalističko-tehničkom centru vodili kao grafolozi, ali je izmjenom zakona trebalo na ta mjesta da budu primljeni grafički inženjeri, što se nije desilo.

Po presudi Okružnog suda u Banjaluci, koja je u posjedu "Nezavisnih", a datira iz maja ove godine, a po tužbi pet fizičkih i pravnih lica vrši se ispravka rješenja po kojem su tri osobe zaposlene na tako odgovorna mjesta i naziv "grafološki" mijenja u "grafičko-grafoskopski".

"Od 2008. godine vještačenje iz grafičko-grafoskopske oblasti rade nelegitimni i nestručni vještaci, koji su se ipak našli na listi vještaka. Troje ljudi čija rješenja smo mi osporili tako rade u našem Kriminalističko-tehničkom centru MUP-a RS u Banjaluci. Dvoje su psiholozi, a jedno pedagog, što pokazuje da nemaju nikakvih dodirnih tačaka s onim što rade", rekao je Branković, koji je jedan od onih koji su tužili vještake.

Branković kaže da je trojac u javnim iskazima tvrdio da su se samoobrazovali, što je prema njegovim riječima nedopustivo.

"Biti na taj način ekspert iz neke oblasti je nemoguće. Oni su sve ove godine radili nelegitimno i nestručno i nanijeli su toliku štetu pravdi i učesnicima u sudskim postupcima", kaže Branković.

Postoje primjeri gdje su nevini ljudi nastradali nakon vještačenja

On je naveo primjere gdje su, kako kaže, nevini ljudi nastradali poslije njihovih vještačenja.

"Imamo četiri primjera gdje je nestručnost presudila. U jednom slučaju je pokrenuta optužnica protiv lica koje je navodno skeniralo i reprodukovalo sporne otiske pečata, što nije bilo istina. Drugi primjer je gdje je samoobrazovani vještak javno izjavio u novinama da je na osnovu starosti rukopisa otkrio dva ratna zločinca, a starost rukopisa se ne može utvrditi. Ono što se može utvrditi je hemijski sastav tinte i papira. Šta je on uradio? Poslao dva čovjeka u zatvor i javno pokazao svoje neznanje", ispričao je Branković.

Dodaje da je još jedan od slučajeva da je poslije vještačenja "samoobrazovanog" grafologa osuđen nevin čovjek iz Travnika, koji je čekajući zatvorsku kaznu od stresa umro.

Materijalna šteta mogla bi ići i do 50.000.000 KM

Materijalna šteta koju su, kako kaže Branković, napravili "samoobrazovani" vještaci može ići i do 50 miliona KM, jer svi predmeti na kojima su oni radili sada zakonski mogu biti obnovljeni, ali i takođe može biti tražena odšteta, jer su na istim radili ljudi koji ne odgovaraju funkciji.

"Ako bi svi predmeti na kojima su oni nelegitimno i nestručno radili bili obnovljeni, a neki podaci kažu da je svako od njih napravio po par hiljada, cifra bi išla i do 50 miliona sigurno", kaže on.

Korištena i službena vozila za privatne poslove

Branković tvrdi da su pored svega već navedenog sporna tri vještaka koristili svoj položaj pa su tako za vrijeme radnog vremena u MUP-u RS radili privatna vještačenja, napuštali svoje radno mjesto, pa čak i koristili službena vozila kada su odlazili braniti svoja privatna vještačenja.

Anton Kasipović, ministar pravde RS, koji nije ni bio na funkciji kada su navedene mahinacije rađene, kazao je juče za "Nezavisne" da Ministarstvo pravde ne komentariše odluke sudova.

"Odluke suda se sprovode, ono što je veoma važno i na šta je više puta ukazivano je pitanje zakona o vještacima, koje ćemo mi urediti novim zakonom ili dopunama i izmjenom postojećeg. Sve u cilju da riješimo pitanje da pojedinačne lobističke grupe ne izdejstvuju rješenja koja kasnije padaju pred sudovima", kazao je Kasipović.

Najčitanije