SARAJEVO Leon Svetlin, najperspektivniji bh. skijaš, simbolično je juče u 15 sati i 44 minuta upalio olimpijski plamen na stadionu "Asim Ferhatović Hase" i time ozvaničio početak obilježavanja 23. godišnjice od održavanja XIV zimskih olimpijskih igara u Sarajevu. Plamen će gorjeti do 19. februara.
`Olimpijski plamen u Sarajevu ponovo gori! Danas ponovo spajamo olimpijske krugove u našem gradu, tako što jedinstvenim programom sportskih i kulturnih manifestacija obilježavamo godišnjicu Zimskih olimpijskih igara iz 1984. godine. Spajamo ih u jedinstvenu cjelinu koja šalje poruku da Olimpijada nije zaboravljena. Ona je bogatstvo ovog grada i ove zemlje i ima trajnu vrijednost`, poručila je Semiha Borovac, gradonačelnica Sarajeva.
Marijan Kvesić, predsjedavajući Olimpijskog komiteta BiH, dodao je da je krajnje vrijeme da se svijetu pokaže da je BiH ponovo spremna za organizovanje najprestižnijih međunarodnih takmičenja u zimskim sportovima.
`U istom smo gradu, na istom mjestu, ali ipak puno je toga različitog. Svjedoci smo da kada sve prođe ostaje sjećanje, a u ovom slučaju to je sjećanje na jedne od najbolje organizovanih olimpijskih igara u istoriji`, rekao je Kvesić.
Četrnaestogodišnji Leon Svetlin, koji je juče upalio plamen na stadionu kaže da je o sarajevskoj Olimpijadi slušao od svojih roditelja.
`Ovo je za mene velika čast. Rođen sam 1993. godine i o Olimpijskim igrama sam slušao od roditelja. Izuzetno volim skijanje i volio bih jednog dana svoju zemlju predstavljati na jednoj od zimskih olimpijada`, kazao nam je Leon, koji je učenik sedmog razreda Katoličkog školskog centra u Sarajevu.
Na stadionu je juče bila i Brčanka Mirzeta Snagić.
`Te davne 1984. godine naši prijatelji u Sarajevu su nam omogućili da budemo u ovom gradu tokom Olimpijade. Toliko sportskog duha, prijateljstva nije se moglo naći u tom trenutku na cijeloj planeti Zemlji`, rekla je Snagićeva.