BiH

Uskoro nova hapšenja u aferi Hypo

Uskoro nova hapšenja u aferi Hypo
Uskoro nova hapšenja u aferi Hypo
Dejan Šajinović

MINHEN, KLAGENFURT - Rolf Holub, predsjednik Specijalne istražne komisije Koruške u rasvjetljavanju kriminalnih radnji u Hypo Alpe Adria grupi, rekao je juče u Minhenu da na jesen očekuje nova hapšenja u vezi sa bankom.

On je u Minhenu boravio u potrazi za informacijama o poslovanju Hypo grupe u periodu kad je ona bila u vlasništvu njemačke LB Bayern banke, odnosno nakon što je Koruška prodala većinski paket vlasništva toj banci.

U međuvremenu, Holubov dolazak u Hrvatsku gdje će ispitivati svjedoke oko kriminalnih radnji u Hypo banci Hrvatske, koji se očekuje naredne sedmice, već je izazvao interes tamošnjih medija.

Prema tim navodima, Ivan Jakovčić, istarski župan i jedan od onih koji se spominje u kontekstu uzimanja Hypo-kredita, rekao je da je na vlastiti zahtjev razgovarao sa državnim tužiocem Hrvatske Mladenom Bajićem, i ministrom unutrašnjih poslova Hrvatske Tomislavom Karamarkom, od kojih je zatražio da mu omoguće kontakt sa austrijskim tužilaštvom i sa Holubom, koji će početkom sedmice boraviti u Istri.

"Ako su zainteresirani za razgovor sa mnom, stojim im na raspolaganju. Ako oni ne budu zainteresirani za razgovor, održaću pres-konferenciju u Beču", rekao je Jakovčić, kako bi, kako je naveo, prestalo blaćenje njegovog imena i Istarskog demokratskog sabora, partije koju vodi.

Holub će nakon posjete Hrvatskoj 25. ili 26. septembra doći u BiH, gdje će razgovarati o poslovanju Hypa u našoj zemlji.

Hypo je u BiH došao za vrijeme Vlade Mladena Ivanića, lidera PDP-a, koji je Hypo grupaciji Kristal banku prodao za jedan evro.

Inače, ugledni internacionalni ekonomski magazin "Economist", juče je napisao veliku priču o Hypo grupi pod nazivom "Austrijska banka u centru rastućeg skandala".

"Sve izgleda kao scenario iz filma o Džejms Bondu. Na jednoj strani imate balkanske revolveraše, dilere droge, tajkune i političare. Na drugoj strani austrijske desničare naklonjene Adolfu Hitleru. A na trećoj strani su austrijski bankari koji su kroz Austriju, Holandiju i Lihtenštajn usmjeravali novac sa Balkana i nazad", piše list.

List podsjeća da je banku vodio sada uhapšeni bivši šef Grupe Volfgang Kulterer, "koji ima naviku da izaziva skandale", i navodi da je Kultererov prijatelj bio Ivo Sanader, hrvatski premijer koji je "neočekivano dao ostavku na funkciju premijera".

"Od tog trenutka ne prestaju spekulacije oko odnosa gospodina Sanadera sa Hypo bankom", piše list.

Kako smo ranije pisali, ukupni gubici na nivou grupe u prošloj godini iznosili su 1,5 milijardi evra, a u istoj godini povučeno je oko milijardu evra depozita iz banke. Plan rekonstruisanja banke, koji je predstavila nova uprava, predviđa smanjenje cijele grupacije, povlačenje iz nekoliko zemalja, i ostanak banke u zemljama jugoistočne Evrope, među kojima je i BiH. Uprava planira da u dvogodišnjem periodu sanira smanjenu grupaciju i pripremi je za privatizaciju.

Najčitanije