SARAJEVO - Upravni odbor RTV FBiH zabrinut je zbog prikazivanja priloga "Vidimo se u Bileći" u političkom magazinu "60 minuta" i "Dnevniku", te od menadžmenta ove kuće traži da utvrdi odgovornost urednika na Federalnoj televiziji (FTV).
Kazali su ovo iz Upravnog odbora RTV FBiH koji je juče na sjednici raspravljao o prilogu u kojem su najviši zvaničnici RS prikazani kao pripadnici Trećeg rajha. Rasprava je uslijedila nakon što je Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH zatražila da rukovodstvo FTV ispita slučaj i poduzme potrebne mjere.
Iz UO su napomenuli da je raspravljano o izricanju opomena pred isključenje kao mogućoj sankciji.
"Menadžment će vidjeti šta će poduzeti. Treba da provede postupak utvrđivanja odgovornosti onih koji su vodili emisiju, odnosno onih iz informativnog programa u 'Dnevniku'", dodali su iz UO RTV FBiH.
Član UO Goran Samardžić kazao je da je emitovanje priloga ocijenjeno kao ishitren potez, te da je stav UO "da se pretjeralo".
"UO je iznenađen, zabrinut. Malo su novinarske slobode zloupotrijebljene. Stvar je kuće kakve će sankcije poduzeti protiv ljudi koju su učestvovali u tome. Sve će se poduzeti da se tako nešto ne ponovi", rekao je Samardžić i istakao da emitovanje priloga nije bilo iz zle namjere, ali se pretjeralo u šali. Napomenuo je da je definicija satire oštra šala, ali je prilog prešao granicu dobrog ukusa.
U spornom prilogu emitovanom u okviru političkog magazina "60 minuta" 8. februara, te dan kasnije u centralnoj informativnoj emisiji "Dnevnik" su firer Adolf Hitler, ministar propagande Jozef Gebels, šef njemačkog vazduhoplovstva Herman Gering, generalni sekretar Nacističke partije Martin Borman, te generali Krebs i Jodl karikirani kao premijer RS i lider SNSD-a Milorad Dodik, predsjedavajući Vijeća ministara Nikola Špirić, član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, generalni sekretar SNSD-a Rajko Vasić i ministar finansija RS Aleksandar Džombić.
Zvonimir Jukić, izvršni direktor za produkciju i emitiranje TV programa, kako je saopšteno krajem prošle sedmice, naglasio je da nije bila namjera bilo koga uvrijediti "ovim šaljivim i satiričnim spotom na kakve smo navikli u programima britanskog BBC-ja, a pogotovu bilo koga povezati s mračnim razdoboljem nacizma". Podsjetio je i da su urednici u samoj najavi naveli da je spot preuzet sa internet portala i da se radi o satiri koja kao takva treba biti i shvaćena.
Regulatorna agencija za komunikacije prethodno je saopštila da se prikazivanjem ovakve vrste sadržaja u informativnim programima ozbiljno ugrožavaju profesionalni i etički standardi koje javni servisi treba da primjenjuju, te da su iznenađeni izostankom reakcije UO, Programskog vijeća i rukovodstva RTV FBiH.