BiH

Vasić: Ministar odbrane u službi ratnog zločinca

Agencije

BANjALUKA - Ministar odbrane u Savjetu ministara BiH Selmo CIkotić do kraja je uništio svoj i kredibilitet Oružanih snaga BiH, stavljajući se u službu sahrane ratnog zločinca Rasima Delića i upotrebljavajući dio Oružanih snaga u te svrhe, saopštio je u četvrtak izvršni sekretar SNSD-a Rajko Vasić.

"Da ima imalo obzira prema žrtvama građanskog rata u BiH, barem prema onima za koje je odgovoran njegov komandant i komandant tzv. Armije RBiH, podnio bi ostavku. Ali, pošto se i Cikotić ponaša kao svi bošnjački kadrovi, naročito ratni, smatrajući da je bezgrešan i dovijeka bogomdan za mjesto na kojem se nalazi, neophodna je smjena ministra Cikotića", navodi Vasić u saopštenju.

Prema njegovim riječima, dodatni razlog za smjenu je i proces koji se vodi za ratne zločine nad hrvatskim civilima u Bugojnu, gdje je sudsko vijeće obustavilo svjedočenje Cikotića kako ne bi došao u poziciju da bude krivično gonjen.

"Očito je da je ratna prošlost ministra odbrane Cikotića, kao komandanta oblasne grupe Bugojno, sumnjiva i nerasvijetljena. Takav kadar ne može da bude ministar odbrane i civilni nadzornik Oružanih snaga BiH pošto se ponaša kao ministar odbrane Sarajevskog kantona", poručio je Vasić.

Ratni komandant Armije BiH Rasim Delić, koji je u Haškom tribunalu osuđen nepravosnažno na tri godine zatvora zbog ratnog zločina na području sela Livade i logora "Kamenica" u julu i avgustu 1995. godine, sahranjen je u ponedjeljak na šehidskom groblju Kovači, u Sarajevu, uz najviše državne i vojne počasti.

Najčitanije