BiH

Vigemark: Članstvo u EU nije poklon

Vigemark: Članstvo u EU nije poklon
Vigemark: Članstvo u EU nije poklon
Srna

BRČKO - Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark izjavio je da članstvo u Evropskoj uniji nije poklon i da BiH treba da radi na tome.

Vigemark je istakao danas u Brčkom da postoji velika spremnost da BiH što prije uđe u EU, a od BiH zavisi kako će se dalje odvijati situacija u pogledu aplikacije za članstvo koja je podnesena prije tri sedmice.

On je dodao da postoje velike šanse i prilika da se BiH kreće tim putem u narednih par godina.

Nakon razgovora sa gradonačelnikom Brčko distrikta Antom Domićem, zamjenikom gradonačelnika Esadom Kadrićem, potpredsjednikom Skupštine Ademom Ribićem i glavnim koordinatorom Vlade distrikta Nenadom Kojićem, Vigemark je rekao da ova zajednica služi kao model za saradnju tri konstitutivna naroda i nacionalnih manjina.

Vigemark je uputio poruku svim političarima i učesnicima reformskih procesa u Brčkom da iskoriste do sada stečeno iskustvo u međusobnoj saradnji da napreduju ka svom cilju.

On je saopštio da je Evropski centar za razvoj nominovao šefa Centra za mentalno zdravlje u Brčkom doktora Zlatu Paprić za dostignuća u ovoj oblasti.

Izražavajući zadovoljstvo što je Vigemark ponovo u Brčkom, Domić je zahvalio na dosadašnjoj pomoći EU distriktu.

"Evropska komisija i Evropska unija nam i dalje stoje na raspolaganju da bismo našli najbolja rješenja i ne bi griješili u svojim rješenjima", istakao je Domić.

Vigemark, koji je i specijalni predstavnik EU u BiH, će danas govoriti na svečanosti obilježavanja 16 godina od uspostavljanja Brčko distrikta.

Najčitanije