BANJALUKA - Poslanici Narodne skupštine RS razmatrali su juče Prijedlog zakona o referendumu i građanskim inicijativama, ali do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" nije završena rasprava.
Novi zakon je tehničkog karaktera i njime se ne definiše referendumsko pitanje, već će ga definisati Narodna skupština. Za razliku od starog zakona iz 1993. godine, rezultat referenduma neće biti obavezujući, već će morati da ga potvrdi Narodna skupština RS.
Milorad Dodik, premijer RS, je, obrazlažući prijedlog zakona, istakao da on ni na koji način nije u suprotnosti s Ustavom i dejtonskim ovlaštenjima entiteta.
Premijer je učestale navode koji se mogu čuti iz Sarajeva i dijela međunarodne zajednice da će ovaj zakon dovesti do secesije RS kazao da ona "nije na dnevnom redu vlasti u Srpskoj".
"Ovaj zakon nije protiv Bošnjaka, Hrvata, niti protiv bilo kojeg građanina RS, već je zakon za sve koji RS prihvataju kao demokratsku zajednicu u kojoj će imati pravo da odlučuju o tim važnim pitanjima", istakao je Dodik.
On je naveo da RS nikada nije sporila BiH kao zajednicu dva entiteta i tri konstitutivna naroda, te demokratski i međunarodni kapacitet BiH u njenom dejtonskom okviru.
"Ovaj zakon pokazuje spremnost RS da ispunjava svoje obaveze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma i da u tom kontekstu koristi sva moguća prava dobijena tim sporazumom", istakao je Dodik.
On je ponovio više puta ranije iznesene stavove da je nezakonito ponašanje visokog predstavnika u BiH, koji je "pretjerao s nametanjem zakona kreirajući situaciju koja je pojedinačnim reformama mijenjala politički sistem u BiH pod plaštom Dejtonskog sporazuma, doveo do toga da se ovaj zakon razmatra".
Premijer RS je pozvao sve građane RS da priču o ovako važnom zakonu ne dovode u pitanje sa stanovišta dnevnih, ličnih i uskostranačkih interesa, već da se u RS donese zakon o referendumu koji će imati opštu podršku bez obzira na to ko se nalazio na vlasti.
"Ovaj zakon ima ambiciju da živi, da bude prisutan, da ne bude zloupotrijebljen i da afirmiše prava koja RS ima i koja nisu sporna", istakao je Dodik, dodajući da cijeni nastojanja da se o pitanja ulaska BiH u NATO i promjene Ustava BiH provjere na referendumu, ali da sad nije trenutak da se o tome raspravlja i odlučuje.
Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, ocijenio je da je prijedlog zakona u skladu s Ustavom RS i BiH, Dejtonskim sporazumom i domaćim zakonodavstvom i istakao da nema potrebe da se bilo ko iz međunarodne zajednice, uključujući i OHR, miješa u ovo pitanje.
"Paušalne tvrdnje da je ovaj prijedlog antiustavan i antidejtonski ne stoje", rekao je Radojičić, podsjećajući da postoje demokratske procedure i institucije za ocjenu ustavnosti akta ili eventualne povrede vitalnog nacionalnog interesa, te da je takvu poruku prenio i svim stranim zvaničnicima i ambasadorima koji su se interesovali za referendum.
Što se tiče stava međunarodne zajednice prema referendumu, Radojčić je kazao da bi i ona trebalo da poštuje ocjene usklađenosti s Ustavom RS, Ustavom BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom koje donesu domaće institucije.
Početak posebne sjednice Narodne skupštine RS obilježilo je protivljenje bošnjačkih poslanika da se ova tačka uopšte stavi na dnevni red, jer je prema njihovom mišljenju predloženi zakon neustavan, antidejtonski, diskriminirajući, udar na integritet BiH i nasilje nad demokratijom.
Pošto je usvojen dnevni red, predstavnici stranaka sa sjedištem u FBiH napustili su zasjedanje.
SDS koji je i sam u oktobru predložio tekst svog zakona o referendumu, kroz amandmane koji su odbijeni, predložio je da se definiše obaveznost referenduma u slučaju promjena Ustava RS i BiH i u slučaju pristupanja vojnim savezima.
Njihov prijedlog je odbijen uz obrazloženje koje je iznio sam premijer Dodik, da takav zakon ne bi mogao proći ocjenu ustavnosti.
U raspravi koja je nakon toga uslijedila više je polemike bilo ko jeste, a ko nije za NATO i o potencijalnim referendumskim pitanjima, nego o samom zakonu.
Vukota Govedarica, poslanik SDS-a, kazao je da ne vjeruje u dobronamjernost ovog zakona, dok je Vojislav Gligić, nezavisni poslanik, ocijenio da je sam zakon u tehničkom smislu bezazlen, ali da će "drugi par opanaka" biti kada se bude odlučivalo o sadržaju referendumskog pitanja. Gligić je, kao i još nekolicina opozicionih poslanika, ocijenio da donošenje novog zakona nije neophodno za održavanje referenduma, na šta mu je iz redova vladajućih partija odgovoreno da to ne bi bilo moguće u slučaju da neko pokrene pitanje povrede vitalnog nacionalnog interesa.
Interesantno je da poslanici PDP-a juče nisu uopšte učestvovali u skupštinskoj raspravi.
Oprez u vezi s referendumom
SAD će smatrati provokativnim svaki referendum koji prijeti stabilnosti, suverenitetu ili teritorijalnom integritetu BiH, kao i svako pitanje koje bi osporavalo strukture Dejtonskog sporazuma, uključujući ovlaštenja i odluke visokog predstavnika, saopšteno je juče iz američke ambasade u BiH.
"Štaviše, savjetujemo oprez pri svakom razgovoru o referendumu. Iako referendum može biti legitimno sredstvo u odgovarajućim okolnostima, isti može biti kontraproduktivan ili čak provokativan kada se koristi za ostvarivanje uskih političkih ciljeva", navedeno je u saopštenju.
Ambasada je reagovala u vezi s izjavama Nikole Špirića, predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, koji je rekao da SAD nisu protiv referenduma u RS ukoliko on ne bi ugrozio teritorijalni integritet BiH.
D.Š.
Incko čeka zakon o referendumu RS
Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Valentin Incko jučer nije želio govoriti o eventualnim mjerama protiv RS zbog usvajanja zakona o referendumu i građanskim inicijativama.
"Sačekat ćemo usvajanje ovog zakona kako bismo se upoznali s njegovim sadržajem prije bilo kakve ocjene ili reakcije. Moramo vidjeti je li to nešto što će se raditi u okviru entiteta ili da li se odnosi na Dejtonski sporazum ili rezolucije Vijeća sigurnosti, što bi bilo nešto potpuno drugo", kazao je Incko.
Zlatko Lagumdžija, predsjednik SDP-a BiH, smatra da je svaka priča o referendumu na jednom dijelu BiH antidejtonsko djelovanje koje mora biti zaustavljeno.
Sulejman Tihić je kazao da će stav o referendumu SDA iznijeti u Vijeću naroda NS RS.
M.Č.