BANJALUKA - Iako konzumiranje cigareta predstavlja vodeći faktor rizika za nastanak bolesti srca i karcinoma pluća, procenat pušača u RS je visok i kreće se između 35 i 40 odsto, a slična situacija je i u FBiH, kao i u zemljama regiona, upozorili su nadležni iz oblasti kontrole duvana u RS povodom 31. januara, Nacionalnog dana borbe protiv pušenja.
Međutim, najveći problem leži u činjenici da većina pušača počinje da puši prije navršene 15 godine života, dok je veliki broj djece izložen i pasivnom pušenju.
Dr Živana Gavrić, profesor na Medicinskom fakultetu u Banjaluci, navodi da, prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, od sedam do 16 odsto djece uzrasta od 69 do 15 godina konzumira cigarete, dok ih je 80 odsto izloženo pasivnom pušenju.
"Broj smrtnih slučajeva povezan sa pasivnim pušenjem u 25 zemalja EU kreće se oko 79.000, od čega najveći broj, njih 32.000, otpada na ishemijske bolesti srca, 28.500 otpada na moždani udar, 69.000 na karcinom pluća i preko 5.000 na hronične opstruktivne plućne bolesti", navodi dr Gavrić.
Darko Marković, nacionalni koordinator za kontrolu duvana u RS, naglašava da, osim što je faktor rizika za nastanak mnogih oboljenja, nikotinska ovisnost je jača nego kokainska i spada u duševne bolesti, ali da je u RS pušenje opšteprihvaćeno društveno ponašanje.
"Mi jednostavno moramo da regrutujemo najmlađu nepušačku populaciju da ostane nepušačka", ističe Marković.
Ranko Škrbić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, ističe da kao naredna mjera prevencije pušenja u RS mora biti povišena i cijena cigareta, a moraju biti uvedene i rigoroznije kazne za reklamiranje duvanskih proizvoda.
A, kako bi građanima ukazalo pažnju na štetnost pušenja, Ministarstvo je, u saradnji sa Institutom za zaštitu zdravlja RS i Fondacijom "Fami", pokrenulo kampanju "RS bez duvanskog dima", čiji je cilj da se afirmiše nepušenje kao stil života. Marin Kvaternik, direktor Regionalnog zavoda za zaštitu zdravlja Doboj, kazao je da su ovoj kampanji ciljne grupe tinejdžeri i nepušači.
"Ciljevi kampanje su afirmacija nepušenja kao stila života, zatim senzibilizacija javnosti vezana za opasnosti pasivnog pušenja i unapređenje primjene postojećeg zakona o kontroli duvana", naveo je Kvaternik.
Kampanja je počela sa postavljajnajem bilborda u osam najvećih gradova RS, pod sloganom sloganom "Ako pušiš, nemoj da me guši", a prema riječima Kvarternika, uskoro će na javnim mjestima biti polijepljeno 500 postera, prvenstveno u školama i fakultetima.
"Biće podijeljeno i 10.000 letaka s porukom", najavio je Kvaternik.