BiH

Vještaci tragaju za uzrocima požara

Vještaci tragaju za uzrocima požara
Vještaci tragaju za uzrocima požara
V. Duka

GACKO - Okružno tužilaštvo iz Trebinja angažovalo je još jednog sudskog vještaka za zaštitu od požara Sekulu Mičića u istrazi o uzrocima požara u džamiji u Fazlagića Kuli kod Gacka, koji je od juče na terenu.

U požaru u džamiji u Fazlagića Kuli u ponedjeljak ujutro izgorjeli su unutrašnjost cijelog objekta i krov, ali vatra nije zahvatila minaret. Tužilac Okružnog tužilaštva u Trebinju Gordana Šalvarica rekla je da je u toku izuzimanje dokaza koji bi mogli otkriti kako je došlo do požara, a da će prvi rezultati biti poznati narednih dana nakon vještačenja.

Komandir Policijske stanice Gacko Milivoje Vuković rekao je da istragu provode pripadnici trebinjskog Centra javne bezbjednosti (CJB) i Policijske stanice Gacko.

"Pošto su istraga i izuzimanje uzoraka u toku, još se ne može govoriti o uzrocima požara", rekao je Vuković.

Portparol CJB Trebinje Rajna Parežanin rekla je da su dežurne patrole policije iz Gacka u noći između ponedjeljka i utorka obezbjeđivale zapaljenu džamiju i povratnike u tom gatačkom selu i da nisu zabilježeni incidenti. Iz policije poručuju da su mještani Fazlagića Kule i njihova imovina u ovom trenutku potpuno bezbjedni.

Portparol EUPM-a Kilijan Val izjavio je da još nema razultata istrage o požaru u džamiji u Fazlagića Kuli, jer je u toku vještačenje eksperta za požare.

"Vještak za protivpožarnu zaštitu izuzeo je testne uzorke s lica mjesta, koji moraju biti ispitani u laboratoriji da bi se otkrilo šta je uzrok požara. Riječ je o istragama koje mogu potrajati zbog laboratorijskih analiza", rekao je Val.

Mjesto događaja u Fazlagića Kuli juče je obišao i ministar za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara BiH Safet Halilović, koji je izrazio žaljenje što je do požara uopšte došlo, pogotovo u vrijeme bajramskih praznika. On je rekao da ne želi ništa prejudicirati dok se istraga ne dovede do kraja i izrazio nadu da će svi nadležni organi, u saradnji s međunarodnim organizacijama, do kraja rasvijetliti i utvrditi uzroke požara u džamiji.

Džamija, stara 270 godina, tokom prošlog rata u BiH bila je srušena, a obnovljena je donacijama 2003. godine.

Najčitanije