BiH

Vlada RS opredijeljena da riješi problem izbjeglica

Vlada RS opredijeljena da riješi problem izbjeglica
Vlada RS opredijeljena da riješi problem izbjeglica
V. Popović

BANJALUKA - Milorad Dodik, premijer RS, istakao je juče da je Vlada opredijeljena da pruži maksimalan doprinos rješavanju problema izbjeglica i raseljenih lica.

Dodik i Omer Branković, ministar za izbjeglice i raseljena lica, razgovarali su juče s delegacijom UNHCR-a, koju je predvodio Valter Kalen, predstavnik generalnog sekretara UN-a za ljudska prava i raseljena lica.

Dodik i Branković upoznali su delegaciju UNHCR-a da je Vlada uključena u više projekata izgradnje i rekonstrukcije infrastrukture u izbjegličkim i povratničkim naseljima, kao i da je Vlada obezbijedila zdravstveno osiguranje za izbjeglice, povratnike i raseljena lica, koja nisu zdravstveno osigurana po nekom od zakonskih osnova.

Ministar Branković upoznao je delegaciju UNHCR-a da je u RS riješeno više od 90 odsto imovinskih zahtjeva i istakao izuzetno dobru bezbjednosnu situaciju u povratničkim naseljima u RS.

Tokom sastanka je posebno ukazano na probleme s kojima se suočavaju Srbi izbjegli iz Hrvatske u rješavanju svojih imovinskih problema u Hrvatskoj, te razgovarano o načinima kako da se ovi problemi prevaziđu.

Kalen je upoznao Dodika i Brankovića s aktivnostima UNHCR-a na rješavanju problema izbjeglih i raseljenih lica i istakao da će UNHCR, u tom pogledu, pružiti svu raspoloživu pomoć Vladi Republike Srpske.

Srbija će podržati RS i BiH

Grujica Spasović, ambasador Srbije u BiH, kazao je juče u razgovoru s Rajkom Kuzmanovićem, predsjednikom RS, da Srbija, kao susjed, ima veliki interes da pruži podršku u rješavanju obaveza koje stoje pred RS i BiH u procesu sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Kuzmanović je podršku i saradnju sa Srbijom ocijenio značajnom, ističući poseban značaj postojanja Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama između RS i Srbije.

Milorad Dodik, premijer RS, i Spasović zaključili su da su BiH i RS potpisivanjem SSP-a napravile važan korak u procesu evropskih integracija.

Najčitanije