BiH

Vladini funkcioneri neće u Srebrenicu

D. Risojević

BANJALUKA - Vlada RS odbacila je juče poziv opštinskih organa Srebrenice za hitan sastanak na najvišem nivou, sazvan zbog inicijative za kolektivno iseljavanje Bošnjaka i izdvajanje Srebrenice iz sastava RS.

Vlada je ocijenila da sazivanje hitnog sastanka vrha države u Srebrenici predstavlja politizaciju problema, pošto je Vlada na nedavnoj sjednici u Zvorniku prihvatila sve zahtjeve opštinskog rukovodstva za poboljšanje uslova života stanovnika Srebrenice.

`Ne postoji nijedan razlog koji bi doveo do opredjeljivanja povratnika na kolektivno iseljenje. Probleme Srebrenice može rješavati jedino Vlada RS, pa je nepotrebno i neproduktivno da prisustvuje ovom sastanku, koji je očigledno političke prirode`, saopšteno je iz Vlade, uz najavu da će u narednim sedmicama biti izrađen poseban program za Srebrenicu.

Poslije sjednice Vlade premijer RS Milorad Dodik je ocijenio da se iza poziva načelnika opštine Srebrenica Abdurahmana Malkića `sprema ujdurma s ciljem da se pokaže da RS ne funkcioniše`. Na to, tvrdi, ukazuje i to što još od utorka s Malkićem pokušavaju dogovoriti sastanak, ali da se on oglušuje o njihove pozive.

`Ne namjeravamo se uvući u scenario dramatizacije, koji se pokušava nametnuti`, rekao je Dodik i dodao da `organi vlasti mogu komunicirati uobičajenim kanalima, a ne na nekom hitnom sastanku`.

Malkić je, povodom inicijative za kolektivno iseljenje, sazvao sastanak za ponedjeljak, uputivši poziv Predsjedništvu, Savjetu ministara i vladama entiteta.

Odbor za iseljenje, koji je podržao i Malkić, traži izdvajanje Srebrenice iz nadležnosti RS i njenu revitalizaciju, poslije presude Međunarodnog suda pravde kojim je zločin u Srebrenici okarakterisan kao genocid. U protivnom, povratnici u Srebrenicu zaprijetili su kolektivnim iseljenjem.

Najčitanije