BiH

Zakonom zabranjuju fašističke organizacije

Zakonom zabranjuju fašističke organizacije
Zakonom zabranjuju fašističke organizacije
M. Čubro

SARAJEVO - Vijeće ministara BiH utvrdilo je u četvrtak većinom glasova prijedlog zakona kojim se zabranjuju fašističke, neofašističke te "četničke", "ustaške" i "organizacije koje se oslanjaju na tradiciju Handžar divizije".

Zakonom su predviđene novčane kazne od 50.000 do 100.000 KM za pravna i fizička lica koja osnuju ili uspostave organizaciju ili partiju koja sadrži fašistička i neofašistička obilježja.

"Predložena je zabrana upotrebe simbola fašističkih i neofašističkih organizacija, uključujući i isticanje slika lica proglašenih krivim za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti pred nadležnim sudovima, te davanje naziva mjestima, ulicama, trgovima i pravnim licima po osobama proglašenim krivim za ratne zločine u Drugom svjetskom ratu i ratovima od 1991. do 1995. godine", saopćeno je iz Vijeća ministara.

Podršku Prijedlogu zakona o zabrani fašističkih i neofašističkih organizacija uskratili su srpski ministri u Vijeću ministara BiH. Jučer nismo uspjeli provjeriti zašto su predsjedavajući Vijeća ministara Nikola Špirić i Mladen Zirojević, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji su prisustvovali sjednici, glasali protiv ovog prijedloga jer nisu odgovarali na naše pozive. Sredoje Nović, ministar civilnih poslova, rekao nam je da ne zna šta se događalo na sjednici jer se nalazi na službenom putu u inozemstvu.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, predlagač ovog zakona, saopćilo je da se njegovim usvajanjem uspostavljaju mehanizmi za sprečavanje širenja vjerske i nacionalne mržnje.

Vijeće ministara juče je utvrdilo i Prijedlog zakona o javnom preduzeću za izdavanje službenih glasila BiH koje nastavlja pravni kontinuitet preduzeća "Službeni glasnik BiH". Usvojene su i izmjene zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH kojim se produžava mandat stranim sudijama i tužiocima angažiranim na predmetima ratnih zločina. Izmjene su usvojene u tekstu identičnim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik.

Donesena je i odluka o povlačenju druge tranše trećeg stendbaj aranžmana s MMF-om, vrijedne oko 268,8 miliona KM.

"Ministarstvo finansija i trezora BiH izvršit će alokaciju sredstava, i to dvije trećine od iznosa bit će pozajmljene budžetu FBiH, a jedna trećina budžetu RS na osnovu Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama BiH", saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

U analizi vanjskotrgovinske razmjene BiH, koju je jučer usvojilo Vijeće, piše da je prošle godine u BiH uvezeno robe u vrijednosti od oko 12,3 milijarde KM, što je za 24,18 posto manje u odnosu na 2008. godinu. Tokom 2009. godine izvezeno je robe u vrijednosti od 5,5 milijardi KM, što je za 17,6 posto manje nego godinu ranije, a vanjskotrgovinski deficit BiH je oko 6,8 milijardi KM.

Sekretarice povlaštene

Vijeće ministara BiH usvojilo je u četvrtak metodologiju za razvrstavanje radnih mjesta srednje stručne spreme u platne razrede utvrđene Zakonom o plaćama i naknadama u institucijama BiH. Prema metodologiji, postojaće tri platna razreda, prvi sa najnižim koeficijentom obuhvata jednostavne poslove, drugi složene poslove i najveći koeficijent imaće službenici koji rade najsloženije poslove. Najsloženiji poslovi su sekretarica članova Predsjedništva BiH, kolegija bh. parlamenta, ministara, zamjenika i sekretara ministarstava. Po ovoj metodologiji, složeniji posao obavlja sekretarica ministra nego carinik, sudski policajac ili pripadnik Granične policije.

Vijeće je odlučilo da zaposleni u institucijama, u skladu s kriterijima, mogu ostvariti pravo na stimulaciju, odnosno novčanu nagradu jednom godišnje u maksimalnom iznosu od 2,5 posto od iznosa isplaćene neto plaće u BiH, s tim da rukovodioci institucija i njihovi zamjenici nemaju pravo na dodjelu ove nagrade.

Najčitanije