BiH

Zamjena za transplantaciju srca

B. Divljak

BANJALUKA - U Kliničkom centu (KC) Banjaluka izvedena je prva operacija ugradnje aparata CRT D, koji je predviđen za najteže srčane bolesnike koji su praktično kandidati za transplantaciju srca.

Naime, aparat služi za terapiju srčanog popuštanja, ali istovremeno za liječenje malignih poremećaja srčanog ritma.

Dragan Unčanin, šef Pejsmeker centra u KC Banjaluka, rekao je da je aparat koncipiran tako da prepozna sve poremećaje kod pacijenta.

"S obzirom na to da je transplantacija srca ograničena zbog nedostatka organa, onda je ovo varijanta koja pomaže pacijentima da poprave popuštanje srčanog statusa i da izbjegnu iznenadnu srčanu smrt, koja se javlja u uslovima kada nastupe poremećaji ritma", pojasnio je Unčanin i dodao da je operacija koja je rađena u ponedjeljak trajala četiri sata, te da je intervencija izvođena zbog nepoznatog rastezanja srca kod pacijenta.

"Operacija je prošla bez komplikacija i pacijent se uspješno oporavlja. Izuzev jedne kratke faze koja se radi u opštoj anesteziji sve drugo se radi u lokalnoj", kazao je Unčanin i dodao da operacije ovog tipa traju od dva do deset sati.

"Operacija ovog tipa je visokog rizika jer su pacijenti sami po sebe rizični, ali ako sve prođe bez komplikacija rezultati su ogromni", rekao je Unčanin i dodao da čitav niz oboljenja srca može dovesti pacijente u situaciju da se moraju podvrgnuti ovoj operaciji.

"Za ovu godinu smo trebovali pet aparata za ovu vrstu operacije. Jedan aparat košta 20.000 evra, a za osiguranike ih finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS", rekao je Unčanin.

Prema njegovim riječima, ovi aparati se ne ugrađuju onda kada je poznato da će životni vijek pacijena biti kraći od šest mjeseci. Uglavnom se ugrađuju bolesnicima kod koji se očekuje duži životni vijek.

Uz pomoć Žarka Ćalovića iz Pejsmejker centra iz Sbije operaciju je izveo doktor Unčanin, koji je juče dobio i diplomu evropskog kardiologa.

Najčitanije