BRČKO Bivši radnici JP "Šumarstvo" Gornji Rahić juče su protestovali ispred zgrade brčanske vlade zbog neizmirenih obaveza koje su utvrđene kroz provedeni postupak likvidacije i stečaja ove firme, nakon čega se od jula 2005. godine njih šezdesetak našlo na evidenciji Biroa za nezaposlene.
Oni su juče zaprijetili da će ukoliko im se ne izmire obaveze stupiti u štrajk glađu.
`Većini bivših zaposlenika isplaćeno je do sada samo po 10 minimalnih plata, što u prosjeku izosi oko 3.000 maraka po radniku. Ostali smo uskraćeni za isplatu otpremnina i kamata zbog čekanja isplate, za staž do otvaranja postupka likvidacije i stečaja jer nam nije povezan, a najveći broj među nama ima više od 20 godina staža`, rekao je Dževad Arapović, jedan od radnika.
On je istakao da radnici uglavnom imaju mnogobrojne porodice, a da žive na granici socijalne bijede.
Ukupna potraživanja radnika `Šumarstva` iznose oko 250.000 KM po osnovu sudske presude o naknadama zarada, otpremnina i kamata.
Gradonačelnik Brčkog Mirsad č