BiH

Zatraženo produženje pritvora Hasanu Hakaloviću

Agencije

SARAJEVO - Tužilaštvo BiH zatražilo je produženje pritvora za još dva mjeseca Hasanu Hakaloviću, koji je osumnjičen za zločin počinjen u selu Trusina, u opštini Konjic 1993. godine.

Iako Hakalović nije uticao na svjedoke, tužilac Vesna Budimir ovaj zahtjev smatra opravdanim zbog povezanosti osumnjičenih.

Advokat Senad Kreho usprotivio se ovom zahtjevu, jer smatra da su razlozi Tužilaštva "generalne prirode", te zamolio Sud da uzme u obzir činjenicu da se Hakaloviću pogoršalo zdravstveno stanje, prenio je "Džastis riport" .

Tužilaštvo BiH sumnjiči Halakovića da kao komandant 45. brdske brigade "Neretvica" Armije BiH, nije preduzeo nužne i razumne mjere da se počinioci zločina u Trusini kazne, iako je znao da su u njemu učestvovali pripadnici njegove jedinice, zajedno sa pripadnicima Specijalnog odreda za posebne namjene "Zulfikar" pri Štabu vrhovne komande Armije BiH.

Napad na Trusinu izvršen je 16. aprila 1993. godine kada je ubijeno 19 civila i tri zarobljena vojnika HVO-a koji su se prethodno predali. Tom prilikom ranjeno je nekoliko osoba, među kojima i dvoje djece.

Na današnjem ročištu, Hakalović je izjavio da 16 godina insistira na procesuiranju zločina u Trusini i da on nije imao moć da ga spriječi.

"Taj zločin je bio dogovoren i bio sam nemoćan da kontrolišem te jedinice. Možda je država mogla, ja ne znam...Za zločin sam saznao poslije dva dana i odmah od policije u Konjicu zatražio da napravi uviđaj", naveo je Hakalović.

Hakalović je uhapšen krajem marta i od tada se nalazi u pritvoru.

Pred Sudom BiH za zločine u Trusini optuženi su Nedžad Hodžić, Mensur Memić, Dževad Salčin i Senad Hakalović, dok Tužilaštvo BiH sumnjiči i Nihada Bojadžića, Jusufa Hadžajliju i Zulfikara Ališpagu.

Najčitanije