BiH

Željeznički saobraćaj bezbjedan

Željeznički saobraćaj bezbjedan
Željeznički saobraćaj bezbjedan
Davud Muminović, Rade Šegrt

SARAJEVO, BANJALUKA - Nadležni u entitetskim ministarstvima saobraćaja tvrde da je bezbjednosna situacija u željezničkom saobraćaju zadovoljavajuća i pored činjenice da je vozni park prilično star i da strasot vozova dostiže i do 40 godina.

Ipak, u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH nam je rečeno da su prošle godine na dvije lokomotive "Željeznica FBiH" pukle noseće osovine.

Sagovornik "Nezavisnih", dugogodišnji mašinovođa u "Željeznicama FBiH", koji je želio da ostane anoniman, ističe da je samo zahvaljujući pukoj sreći izbjegnuto ispadanje tih vozova iz šina i da nije došlo do tragedije.

"Svako ko se razumije u željeznicu i vozove zna da pucanje osovina skoro uvijek dovodi do iskakanja voza iz šina. Jedino nas je do sada sreća spasavala da nemamo tragedija poput ove posljednje u Hrvatskoj", kaže naš sagovornik dodajući da se pucanje osovine desilo na usponu uz Bradinu, a da je pukla pri silasku niz Bradinu, sumnja da bi iko preživio.

U Ministarstvu prometa i komunikacija FBiH smatraju da je sigurnosna situacija u željezničkom saobraćaju "zadovoljavajuća".

"Do sada nije bilo havarija i to je znak da se odgovorno pristupa sigurnosti željezničkog prometa. Tačno je da su te osovine na vozovima pukle, ali to se svugdje dešava. Ne mislim da je kod nas nešto češće nego u drugim zemljama", kazao je Izet Mehinagić, pomoćnik ministra za željeznički, vodni i kombinovani promet.

Nasuprot mišljenju u Ministarstvu prometa i komunikacija, naš sagovornik tvrdi da je sigurnosna situacija katastrofalna, ali da o tome niko ne želi da priča.

"Ja sam mašinovođa od 1972. godine i do rata samo se sjećam da je osovina jednom pukla, a u prošloj godini četiri puta", kaže iskusni mašinovođa dodajući da je to čisto ljudski faktor, jer je redovnim servisima to moglo da bude spriječeno.

Prema njegovim riječima, vozovi u FBiH su trenutno po sigurnosti na nivou pedesetih godina prošlog vijeka.

Možda je najbolji odnos prema bezbjednosti željezničkog saobraćaja činjenica da u Ministarstvu prometa i komunikacija FBiH još nije imenovan stručni saradnik za bezbjednost željeznica.

"Naravno da situacija nije idealna. Ali, s obzirom u kakvim uslovima rade željeznice i koliko malo novaca na raspolaganju imaju, sigurnost vozova je dobra", kazao je Mehinagić iz ovog ministarstva.

U "Željeznicama FBiH" nam je rečeno da je nivo bezbjednosti adekvatan ulaganju vlasnika FBiH i infrastrukturu.

Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza RS, kaže da je bezbjednost na železnicama u RS dobra uprkos starosti voznog parka.

Čubrilović kaže da je razlog tome što su brzine kojima se kreću vozovi niske i da pri njima ne može doći do ozbiljnijih udesa. Ipak, on ističe da je odgovorno ponašanje svih zaposlenih na železnicama takođe dovelo do toga da nema zabilježenih težih željezničkih nezgoda, ukoliko se izuzmu problemi s neobilježenim pružnim prelazima.

Ministar kaže da se u RS radi na modernizaciji željeznica podsjećajući na projekte obnove pruga i nabavke novih vagona.

Marinko Biljanović, pomoćnik ministra za željeznički, vodni i vazdušni saobraćaj RS, kazao je da je problem "Željeznica RS" izuzetno star vozni park, u kojem su vagoni stari oko 40 godina, dok su lokomotive nešto mlađe.

On je rekao da će RS do 2010. godine kupiti od španske fabrike "Talgo" četiri brze savremene kompozicije sa po osam vagona nagibnih vozova, vrijednih oko 32 miliona evra, koji su projektovani da idu brzinama i do 200 kilometara na čas.

On objašnjava, ako se ima u vidu da će te nagibne vagone vući postojeće lokomotive, da će se vagoni kretati znatno sporije od projektovane brzine, što znači da će vožnja u njima biti daleko bezbjednija, komfornija, ali i brža u odnosu na postojeće.

Najčitanije