PRIJEDOR - Stanovnike prijedorske opštine juče je u 10 sati i 43 minuta uznemirio zemljotres čija je magnituda u epicentru iznosila 3,3 stepena Rihterove ili 4,5 stepeni Merkalijeve skale.
Mladen Stojanović, načelnik za klimatologiju u Hidrometeorološkom zavodu RS, kazao je da je epicentar potresa bio udaljen osam kilometara od Prijedora u selu Gornja Dragotinja.
`Seizmolozi iz sata u sat prate razvoj situacije na terenu, jer ovaj potres uglavnom serijski prate manja ili veća pomjeranja tla`, kazao je Stojanović.
U prijedorskom Odsjeku Civilne zaštite kažu da su preduzeli sve potrebne mjere zaštite stanovnika Prijedora.
`Kada se desio zemljotres, kontaktirali smo Seizmološki centar u Banjaluci i predložili načelniku Prijedora da obavijesti direktore prijedorskih osnovnih i srednjih škola o raspuštanju đaka koji su nastavu pratili u prvoj smjeni. To je učinjeno jer je područje Prijedora i inače seizmički vrlo aktivna zona`, kazao je Duško Vranješ, načelnik prijedorskog Odsjeka Civilne zaštite.
On je dodao da je zemljotres izazvao nepotrebnu paniku među građanima Prijedora.
`Ljudi su napuštali svoje domove, posebno stanari zgrada koji žive na višim spratovima. Međutim, nije bilo potrebe za bilo kakvom evakuacijom stanovništva niti su na terenu zabilježena veća oštećenja objekata i starijih građevina`, kazao je Vranješ.