SARAJEVO - Predsjedavajući Savjeta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić razgovarao je danas u Sarajevu sa visokim predstavnikom u BiH Valentinom Inckom o aktualnim političkim pitanjima u BiH.
Zvizdić je istakao opredijeljenost Savjeta ministara za snažnim nastavkom reformskih procesa i implementacijom Reformske agende.
Informirao je visokog predstavnika u BiH o nekoliko zakonskih rješenja koja su u fazi usvajanja te dodao da će svim budućim izmjenama koje dođu od Savjeta ministara cilj biti povećanje efikasnosti i jačanje profesionalnih standarda unutar institucija BiH kao servisa građana BiH.
Incko je iskazao interesovanje za rješavanje problema funkcioniranja i finansiranja javnih emitera u BiH.
Zvizdić je kazao da se radi na nekoliko prijedloga s ciljem iznalaženja održivih modaliteta finansiranja javnih emitera te da su i sami emiteri napravili pozitivne iskorake prema uspostavljanju sadržajnije i institucionalnije saradnje. Istaknuo je da je spreman podržati bilo koje racionalno rješenje koje neće voditi bilo kakvim podjelama javnih emitera.
Predsjedavajući Savjeta ministara i visoki predstavnik u BiH razmjenili su mišljenja i o rješavanju pitanja institucija kulture od posebnog interesa za državu BiH.
Izražen je zajednički stav da ovo pitanje mora biti sistemski rješeno u okvirima bh. institucija, saopćeno je iz Savjeta ministara BiH.