Društvo

Anketa "Nezavisnih" na ulicama britanskih gradova: Kako posmatrate odluku o istupanju iz EU?

Anketa "Nezavisnih" na ulicama britanskih gradova: Kako posmatrate odluku o istupanju iz EU?
Anketa "Nezavisnih" na ulicama britanskih gradova: Kako posmatrate odluku o istupanju iz EU?
N.N.

"Pritisnuli dugme za samoubistvo"

Nenad Čikić (29), programer iz Gradiške, nastanjen u Londonu

Koliko znam i koliko se piše u medijima, većina Engleza u Londonu je bila za ostanak u EU, a nakon rezultata mnogi su veoma nezadovoljni. Osim Engleza, za ostanak u EU je bilo i mnogo Škota i Iraca. Englezi sa kojima radim većinom nisu zadovoljni rezultatom iako se neki nadaju da će sada cijena nekretnina u Londonu da padne. Mnogi u tome vide priliku da napokon kupe nešto. Osim izlaska iz EU, sada se mnogo piše i priča o tome da će Škotska i Sjeverna Irska da napuste Ujedinjeno Kraljevstvo.

Itan Dod (24), programer iz Londona

Mrzim 52 odsto države. Ovaj dan ću pamtiti kao dan kad je Velika Britanija pritisnula dugme za samoubistvo. Suvišno je govoriti koliko sam nezadovoljan.

Ros Vilijam Džon Blejk (31), tapetar iz Plimuta

Ova odluka je katastrofalna, mislim da nemamo pojma šta smo uradili. Kako je država dozvolila da ljudi uopšte glasaju za tako nešto kada ni najbolji eksperti ne znaju šta će se desiti ukoliko izađemo iz EU. Komentari na Facebooku su depresivni, mnogi ljudi misle da će sada biti finansijski teže. U strahu su kakva će biti budućnost, ne samo za njih nego i za djecu.

Bojana Karanović (35), Banjalučanka koja studira u Londonu

Među studentima je većinom vladalo mišljenje da će Britanija ostati u EU. Dan nakon referenduma svi su prilično zabrinuti, prije svega zbog ekonomskih i političkih posljedica, a mnogi su glas za izlazak iz EU poistovijetili sa rastućim antiimigrantskim raspoloženjem. London je multikulturalan grad u svakom pogledu, oko 50 odsto populacije nije porijeklom iz Britanije, i međunarodni studenti čine većinu na gotovo svim fakultetima. Nadam se da će tako i ostati.

Najčitanije